Κυριακή, 14 Απριλίου 2019 01:57

Σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά για τους άνδρες του Πανναξιακού

Λίγες ώρες μετά την επιτυχία του γυναικείου βόλεϊ του Πανναξιακού και την πρόκριση στους τελικούς της volleyleague, ήρθε η σειρά του ανδρικού τμήματος στο μπάσκετ να πάρει σπουδαία πρόκριση στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Η νίκη επί της ΑΕ Σαντορίνης στην αυλαία του Β΄ ομίλου με διαφορά +31 που έψαχναν οι παίκτες του Τάσου Βάβουλα για να πάρουν εκείνοι το εισιτήριο της πρόκρισης αντί του Μαρπησσαϊκού ήρθε κι έτσι οι Ναξιώτες μετά τη νίκη τους με σκορ 85-53 είναι αυτοί που τερμάτισαν δεύτεροι στον Β' όμιλο και θα τεθούν αντιμετώποι στην επόμενη φάση με τον πρωτοπόρο του Α' ομίλου, τον ΑΟ Ερμούπολης με μειονέκτημα έδρας.

Στον αγώνα του κλειστού γυμναστηρίου του ΔΑΚ Νάξου “Δημήτρης Περιστεράκης” που ξεκίνησε στις 10:15 μ.μ., οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή του παιχνιδιού κεφάλι στο σκορ. Έφτασαν αρκετές φορές να προηγούνται μέχρι και με 15 πόντους διαφορά, αλλά η ΑΕΣ κατάφερνε πάντα να μειώνει περίπου μέχρι τους 10.

Οι περισσότεροι πόντοι του ΠΑΟΝ ήταν από αιφνιδιασμο, ενώ ήταν πολυ άστοχος έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ.. Στο τέλος του ημιχρόνου φάνηκε να είναι ικανός να πετύχει τη διαφορά που επιθυμούσε. Παρόλα αυτα, η θηραϊκή ομάδα έκανε καλή τρίτη περίοδο, χωρίς πάντως η διαφορά να πέφτει κάτω από τους 10 και οι ελπίδες των Ναξιωτών άρχισαν να μειώνονται.

Κάπως έτσι συνεχίστηκε και η τελευταία περίοδος, μέχρι που 3:30 πριν το τέλος ο Στράτος Παπαδόπουλος απέσυρε τους άνδρες και έπαιξε με έφηβους. Ο Πανναξιακός πίεσε και σχεδόν στο τέλος του αγώνα πέτυχε την επιθυμητή διαφορά με μία εύστοχη βολή του Πιτταρά σε φάουλ που του έγινε στα 5 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί για τελευταία φορά η κόρνα της γραμματείας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αντωνόπουλος, Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-8, 40-28 (ημίχρονο), 58-38, 85-53.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Τ. Βάβουλας): Βόμβας, Μαγγιώρος 33 (1), Πιτταράς 4, Αρτσάνος 25 (4), Λάσκαρης, Γρυλλάκης 4, Σορώκος, Αδελφουλάκος 17, Φλεριανός, Μαστρογιαννόπουλος 2, Βασιλεάδης .

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Στρ. Παπαδόπουλος): Φερατάι 7 (1), Βλαβιανός 10 (1), Νασούλας 4, Χατζηαυγουστίδης 2, Μιχαλέλης 5 (1), Πελεκάνος 8 (2), Μητσέας 7, Δεββες 7, Φέγγης 2, Ρουστέμης, Λαζρι, Αντιμισάρης 1.