Δευτέρα, 22 Απριλίου 2019 22:31

Το πάλεψαν, αλλά λύγισαν από τον Ηρόδοτο οι έφηβοι του Περιστεριώνα

Την τρίτη του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις γνώρισε ο Περιστεριώνας Τήνου για την Β’ φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος εφήβων. Οι πρωταθλητές Κυκλάδων για τον Γ’ όμιλο έχασαν με σκορ 46-53 από τον Ηρόδοτο, ενός εκ των φαβορί στο δρόμο για το final-6  μαζί με τον Κολοσσό Ρόδου και τον Αίολο Μυτιλήνης.

Οι παίκτες του Αντώνη Βιδάλη πραγματοποίησαν σχετικά καλή εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν με ένα σερί 10-0 και με συνεχόμενα τρίποντα των Ίλβι Καμπέρι και Στέλιου Χατζίρη μείωσαν στον πόντο 21-22. Στη συνέχεια, η άμυνα ζώνης που επέλεξε να παίξουν οι παίκτες του ο Στέλιος Γκοργκόλης και σε συνδυασμό με την αστοχία από την περιφέρεια, δεν επέτρεψε στους Τηνιακούς να κάνουν την ανατροπή κι έτσι έδωσε την ευκαιρία στους Κρητικούς να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ με το τέλος του ημιχρόνου (28-38).

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να διατηρούν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Περιστεριώνας κατάφερε να μειώσει στο ελάχιστο -7 (46-53), αλλά αυτό έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, αφού στα τρία τελευταία λεπτά δεν σημειώθηκε καλάθι.

Να σημειωθεί πως από την αναμέτρηση της Μεγάλης Δευτέρας 22 Απριλίου, τραυματίας αποχώρησε ο Θόδωρος Χναρής. Ο νεαρός αθλητής του Ηρόδοτου σε μία φάση του παιχνιδιού γύρισε το πόδι του και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο υποβασταζόμενος και καταχειροκροτούμενος από τον κόσμο που βρέθηκε στο νεόδμητο κλειστό γυμναστήριο “Σοφία Μπεφόν” του Παλαιού Φαλήρου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πλιάκας, Κούλης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-22, 28-38 (ημίχρονο), 36-48, 46-53.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Ανταλής 2, Μπινιάκου 7 (1), Παγανέλης 3 (1), Καμπέρι 7 (2), Σπεντζάρης, Χατζίρης 3 (1), Τριαντάφυλλος 8 (2), Μπον Ν., Μαρκουίζος 2, Πετρόπουλος 9, Πόντης, Τζες 5 (1).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Στ. Γκοργκόλης): Φουκάκης, Βαράκλας Αν. 6, Διαλεκτάκης, Κοριδάκης, Χναρής 9, Περβολαράκης 14, Μανασσάκης, Βαράκλας Ι. 18 (3), Λαμπράκης, Καραγιαννάκης 2, Μανουκάκης, Αναστασάκης 4