Δευτέρα, 17 Ιουνίου 2019 21:29

Ήττα για παίδες και για κορασίδες του Περιστεριώνα Τήνου

Δύο ήττες ήταν ο απολογισμός των αγωνιστικών τμημάτων υποδομής του Περιστεριώνα Τήνου κατά την διάρκεια της 3ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου της προκριματικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξήχθη την Δευτέρα 17 Ιουνίου.

Συγκεκριμένα, οι παίδες του Αντώνη Βιδάλη έχασαν στο κλειστό γυμναστήριο “Χ. Αγγουράκης” του δήμου Χαϊδαρίου από την Ακαδημία Καλύμνου με σκορ 59-45 γνωρίζοντας την τρίτη τους ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Πρώτη ήττα για τις κορασίδες του Παναγιώτη Σιώτη που έχασαν στο κλειστό του Μετς από τον Αιγέα Χίου με σκορ 40-46, έπειτα από τις δύο συνεχόμενες νίκες τους.

ΣΤΟΙΧΗΣΑΝ  ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ

Τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ αποτέλεσαν την αχίλλειο πτέρνα των παίδων του Περιστεριώνα στο ματς με την Ακαδημία Καλύμνου που ηττήθηκαν με σκορ 59-45.

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (20-20), οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου καλύτεροι στο ένας εναντίον ενός και με κορυφαίο τον Ρογαλίδη ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (34-24). Η Ακαδημία έλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα από τους πρωταθλητές Κυκλάδων κι έτσι πήραν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ραχιώτης, Μαρτινάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 34-24(ημίχρονο), 41-34, 59-45.

ΠΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Τρικοίλης Ν., Χειλάς, Κουλιανός 15 (1), Σισώης 5 (1), Πελεκάνος, Οικονόμου, Ηλιάδης, Ρογαλίδης 24 (4), Κουρσιώτης, Λαμπρινός, Πλάτσης 2, Τρικοίλης Σ. 13 (3).

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Βιδάλης Κ. 3, Πάντζι, Σακελλαρόπουλος, Χάλαρης, Καμολίνος, Χαρικιόπουλος 10 (2), Μπον Ι., Σπεντζάρης 7 (1), Δεσύπρης 2, Τσουλχάι 7 (1), Μπον Ν. 1, Τζές 14 (3).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (3η αγωνιστική – 17/6): Κάλυμνος-Περιστεριώνας 59-45, Ηράκλειο-Ίωνες 54-46, Αίολος-Αναγέννηση 41-45.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18/6): 11.00 Ηράκλειο-Αίολος, 13.00 Ίωνες-Κάλυμνος, 15.00 Περιστεριώνας-Αναγέννηση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες): 1. Αναγέννηση 5β., 2. Αίολος 5β., 3. Κάλυμνος 5β., 4. Ηράκλειο 5β., 5. Ίωνες 4β., 6. Περιστεριώνας 3β.

ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΡΙΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Κάποια νεκρά διαστήματα στην άμυνά τους που το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον οι αντίπαλές τους και το κακό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 19-9 ήταν οι βασικοί λόγοι της ήττας των κορασίδων του Περιστεριώνα από τον Αιγέα Χίου με σκορ 46-40.

Οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων σε εκείνο το σημείο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15 πόντους, προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την διαφορά στους -6 (46-40).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σκάλτσης, Γαρίνη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-10, 24-23 (ημίχρονο), 43-32, 46-40.

ΑΣ ΑΙΓΕΑΣ ΧΙΟΥ (Γιασεμή): Χάλια 7(1), Δάνδουλα 12(1), Σκουφάρα, Σταυριανού, Ψύχια, Μπερέτα, Βολικάκη, Καρατζάννου 18(2), Σβορώνου 9.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Παν. Σιώτης): Καλογεράκη , Μπρουντζάκη, Μπινιάκου, Καμπέρι, Μαραγκού, Λούβαρη Μ., Φωσκόλου 7, Βοϊνά 16(2), Τριανταφύλλου 5 (1), Λούβαρη Α., Κλαυδιανού, Πλυτά 12.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (3η αγωνιστική – 17/6): Αιγέας Χίου – Περιστεριώνας 46-40, Αιγέας Πλωμαρίου – Διαγόρας 42-29, Ιπποκράτης – Χανιά 22-48.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18/6): 12.00 Αιγέας Πλωμαρίου-Ιπποκράτης, 14.00 Διαγόρας-Αιγέας Χίου, 16.00 Περιστεριώνας-Χανιά.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες): 1. Χανιά 6β., 2. Περιστεριώνας 5β., 3. Ιπποκράτης 5β., 4. Αιγέας Χίου 4β., 5. Αιγέας Πλωμαρίου 4β., 6. Διαγόρας 3β.