Πέμπτη, 27 Ιουνίου 2019 22:14

Δεύτερη ήττα και πάει το όνειρο για τις γυναίκες της ΑΕ Σαντορίνης…

Όνειρο ήταν και πάει για τις γυναίκες της ΑΕ Σαντορίνης, καθώς οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων ηττήθηκαν και στην δεύτερη αναμέτρηση στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στον όμιλο Νότου της Α2 Κατηγορίας.

Η θηραϊκή ομάδα έχασε το απόγευμα της Πέμπτης 27 Ιουνίου στο κλειστό του Μετς από τον Διαγόρα με σκορ 45-22, με τις Ροδίτισσες να τερματίζουν στην δεύτερη θέση του υποομίλου και το Σάββατο να παίζουν σε αγώνα κατάταξης με τον 2ο του άλλου ομίλου.

Στα του ματς, η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μεγάλη. Οι αθλήτριες του “σμαραγδένιου” νησιού δεν συνάντησαν την παραμικρή δυσκολία και προηγήθηκαν 0-9 στο 6ο λεπτό. Οι παίκτριες του Παναγιώτη Χατζηαυγουστίδη σκόραραν για πρώτη φορά στο 8ο λεπτό με δύο βολές της Τσούπα Μ. (2-11) .

Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου δεν απειλήθηκαν ποτέ και στην επανάληψη με πέντε συνεχόμενους πόντους της Αργυρίου, έκαναν το 15-34 (26’). Η ψαλίδα άνοιξε και στο +20 (15-35), με τον Διαγόρα να κάνει περίπατο στο παρκέ του Μετς με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει στα τελευταία λεπτά.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φραγκούλη, Τηγάνης Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 2-15, 13-25 (ημίχρονο), 15-39, 22-45.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χατζηαυγουστίδης): Ξαγοράρη, Τσούπα Μ. 2, Σελάμι, Τρούνη, Τσούπα Π. 5, Παπαϊωάννου 7(1), Φουστέρη, Γούσια 1, Δελιάλη 5 (1), Τσαβδαρίδη 2, Χατζηαυγουστίδου, Φουστέρη.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΓΣ (Λιβιεράτος): Σακκή, Σουλοε, Αργυρίου 9 (1), Βελούδου 4, Παπαντωνίου 4, Σαλαχουσίδη, Αρβανίτη 11, Κουρδούμπα 2, Θωμάρεις 13(1), Ποντικάκη, Ξούρη, Τσιπλάκη 2.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (27/06): Α.Ε. Σαντορίνης- Γ.Σ. Διαγόρας 22-45, Δαναοί Άργους- Ίκαρος Ικαρίας 50-32.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (3η – 28/6): (13:00): Γ.Σ. Διαγόρας- Ίκαρος Ικαρίας (15:00): Α.Ε. Σαντορίνης- Δαναοί Άργους.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες): 1. Δαναοί Άργους 4 β. (2-0), 2. Γ.Σ. Διαγόρας 3β. (1-1), 3. Ίκαρος Ικαρίας 3β. (1-1), 4.Α.Ε. Σαντορίνης 2β. (0-2)