Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2019 19:47

Ισοπεδωτικός ο Μίλωνας, συνέτριψε τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”

“Έρμαιο” στις ορέξεις του Μίλωνα έγινε ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” το μεσημέρι της Κυριακής 20 Οκτωβρίου. Οι Νεοσμυρνιώτες …ισοπέδωσαν την ομάδα της ορεινής Νάξου και επικράτησαν εντός έδρας με σκορ 84-46 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Νότου της Γ’ εθνικής.

Η ομάδα του Δημήτρη Αποσκίτη κυριαρχώντας από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό επικράτησε άνετα των περυσινών πρωταθλητών Κυκλάδων παίρνοντας έτσι το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα τη φετινή σεζόν γιορτάζοντας παράλληλα την πρώτη της εντός έδρας εμφάνιση στην επιστροφή της στις εθνικές κατηγορίες.

Από την άλλη πλευρά, οι Απεραθείτες (σ.σ. δεν ταξίδεψε τελικά με την αποστολή ο Παναγιώτης Πολίτης που εξακολουθεί να ταλαιπωρείται από τον τραυματισμό του στο πόδι από το παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Αίαντα Αυλίδας) εκτός του Γιάννη Προδρόμου και του Σπύρου Μάκαρη δεν είχαν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να σημειώσουν μόλις 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Και βέβαια για μία ακόμη φορά έδειξαν ότι υπάρχει θέμα με τις βολές, αφού χάθηκαν ουκ ολίγες.

Από νωρίς έδειξαν τις προθέσεις τους οι παίκτες του Μίλωνα και προηγήθηκαν με +8 (9-1). Με ένα μίνι σερί (0-7) από τους φιλοξενούμενους (σ.σ. σε εκείνο το σημείο 4:03 πριν το τέλος ο Μάριος Ονάσογλου σημείωσε τρίποντο, αλλά η γραμματεία δεν του το χρέωσε παρότι μέτρησε) η διαφορά μειώθηκε στους -3 (13-10), όμως το “ξέσπασμα” αυτό δεν ήταν αρκετό προκειμένου οι παίκτες του Αποσκίτη να ανησυχήσουν. Έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 18-10.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτό έλεγχο του παιχνιδιού. Με …βομβαρδισμό έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. και απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ η διαφορά έφτασε στους +17 πόντους, με την οποία οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια (42-25).

Η ροή του ματς δεν άλλαξε όψη ούτε στο 2ο ημίχρονου. Οι “πράσινοι” με τον κόσμο τους να τους δίνει ώθηση άνοιξαν και άλλο την διαφορά. Άγγιξαν ακόμα και νταμπλ σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης (62-31) και στην τελευταία περίοδο έφτασαν την διαφορά στη μέγιστη τιμή της δύο φορές, στους +38. Η πρώτη ήταν 2:37 πριν το τέλος (82-44) και η δεύτερη το τελικό 84-46 με τον Μίλωνα να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Αξιοσημείωτο το γεγονός πως ενώ όλα είχαν κριθεί στο κλειστό της Νέας Σμύρνης κι ενώ η διαφορά ήταν στους 38 πόντους οι γηπεδούχοι έφυγαν στον αιφνιδιασμό, αστόχησαν σε λέι απ και χρειάστηκε η …παρέμβαση και του κόσμου για να μην γίνει μία ακόμη επίθεση σχεδόν στην εκπνοή.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 42-25 (ημίχρονο), 63-36, 84-46

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σκανδαλάκης, Αντωνίου Γ.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Δημ. Αποσκίτης): Χωματάς 3, Σουλινάρης 10, Ραυτόπουλος 2, Τζανικιάν, Καραγιαννίδης 5 (1), Παπαδάκης 21 (5), Παπανικολόπουλος 3 (1), Γαλάνης 3 (1), Εξηνταβελώνης 2, Ζούκας 8, Ανδρόπουλος 7, Ψυλέας 20 (4).

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Θοδ. Αλμπάνης): Κοντσές 4, Σεϊντίνι, Χονδρόπουλος 2, Καραγιάννης 4, Μάκαρης 11 (2), Προδρόμου 22, Ονάσογλου, Χάρος, Ζαφειρούδης 3 (1), Βουτυρόπουλος, Ναυπλιώτης, Μυλωνάς.