Κυριακή, 20 Οκτωβρίου 2019 21:29

“Καθάρισαν” στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίδες του ΑΟ Πάρου

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους παίδες του ΑΟ Πάρου να κάμψουν την αντίσταση της ΑΕ Σαντορίνης και να πάρουν τη νίκη με σκορ 74-51, το Σάββατο 19 Οκτωβρίου το βράδυ στο κλειστό της Μάρπησσας.

Ένα …ξέσπασμα των παικτών του Θοδωρή Καζακίδη στην τρίτη περίοδο πήραν την διαφορά και την κράτησαν μέχρι το τέλος φτάνοντας έτσι στη δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα του Β’ ομίλου της ΕΣΚ Κυκλάδων, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους στην τρίτη ήττα τη φετινή σεζόν.

Στο αρχικό 0-4 των φιλοξενούμενων του Χάρη Πεταλωτή, οι Παριανοί …απάντησαν με ένα σερί 11-0 κι έκαναν ο σκορ 11-4. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου (24-21). Εκεί, οι οικοδεσπότες κατάφεραν να εξαλείψουν τα πολλά λάθη τους και να αρχίζουν να ξεφεύγουν στο σκορ με την πλάστιγγα να γέρνει προς το μέρος τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαμοθράκης, Ακτίπης-Βλαχοσωτήρος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 39-26 (ημίχρονο), 55-37, 74-51.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Θοδ. Καζακίδης): Ευαγγέλου, Αλιπράντης 18 (1), Μπομποτάς 10, Βιώνης 2, Πάσσαρης 4, Αραβαντινός, Θωμόπουλος 16 (1), Λάβδας 4, Σκιαδάς 1, Ανδρεάδης 6, Ρηγόπουλος 2, Σαρρής 11.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χαρ. Πεταλωτής): Μαρκοζαννές, Γρηγοριάδης 22, Σιγάλας, Διαμαντής 5, Φύτρος Επ., Φωκιανός 6, Μαλολλάρι 14, Μουρατίδης, Φύτρος Ηλ., Τζινιέρης, Ξαγοράρης 2, Βαζαίος 2.