Κυριακή, 03 Νοεμβρίου 2019 14:21

Δύο στα δύο επί του Μαρπησσαϊκού οι γυναίκες του Περιστεριώνα και κορυφή

Δεύτερη νίκη επί του Μαρπησσαϊκού σε λιγότερο από 24 ώρες για το γυναικείο τμήμα του Περιστεριώνα. Η ομάδα της Τήνου μία ημέρα μετά την πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, επικράτησε του αντιπάλου της και την Κυριακή 3 Νοεμβρίου το πρωί με σκορ 34-59 και βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία με επτά βαθμούς.

Σε μία αναμέτρηση που δεν θύμισε καθόλου αυτή του Σαββάτου, οι δύο ομάδες παρουσίασαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Οι Τηνιακές μπήκαν πιο δυνατά αυτή τη φορά. Αντέδρασαν με τρία τρίποντα στην άμυνα ζώνης που εφάρμοσε από την αρχή ο Βαγγέλης Μουρογιάννης και με την πίεση που άσκησαν στις αντίπαλες τους, που τους οδήγησαν στα πολλά λάθη, κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 17 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (6-23).

Ίδιο σκηνικό και στα υπόλοιπα 30 αγωνιστικά λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της Ερμούπολης “Δημήτριος Βικέλας”. Οι τυπικά φιλοξενούμενες αθλήτριες του Παναγιώτη Σιώτη συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο δίχως να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις Παριανές, οι οποίες δεν φάνηκαν τόσο ανταγωνιστικές όπως στην σαββατιάτικη (2/11) αναμέτρηση των δύο ομάδων κι έτσι γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρούσσος, Οικονόμου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-23, 13-32 (ημίχρονο), 18-45, 34-59.

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Βαγ. Μουρογιάννης): Ιωαννίδου 10, Τζανακοπούλου 2, Αλιπράντη Κ. 6, Καπούτσου, Λαουράκη Σπ. 2, Χαλδαίου 5, Κεφαλά, Παπαχρήστου, Αλιπράντη Φλ. 2, Καλογεροπούλου, Καπαρού 1, Λαουράκη Μαρ. 6 (1).

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Παν. Σιώτης): Αλοιμόνου 2, Πολυκανδριώτη 12 (2), Παλαμάρη, Καμπέρι 2, Δρίτσα 12, Φωσκόλου 4, Βοϊνά 8, Τριανταφύλλου 9 (3), Μπινιάκου 2, Πλυτά 8.