Κυριακή, 10 Νοεμβρίου 2019 22:40

Ιστορική νίκη για το εφηβικό του Πλοηγού Αντιπάρου [pics-vid]

Ιστορία έγραψε ο Πλοηγός… Το νεοσύστατο εφηβικό τμήμα του συλλόγου της Αντιπάρου έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες …έσπασε το ρόδι και την Κυριακή 10 Νοεμβρίου πήρε την πρώτη του νίκη για τον Β’ όμιλο του πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων με σκορ 70-35 επί του Πανναξιακού ΑΟΝ στο κλειστό της Μάρπησσας, παίρνοντας παράλληλα μία “γλυκιά” εκδίκηση για την ήττα του παιδικού τμήματος την περασμένη Κυριακή 3 Νοεμβρίου στο ΔΑΚ Νάξου.

Η ομάδα του Βασίλη Φαρούπου, παρά το γεγονός πως δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Ανδρέας Φαρούπος, “κλείδωσε” με πολύ σφιχτή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο τον ΠΑΟΝ, υποχρεώνοντας τον σε φτωχότατη επιθετική συγκομιδή αφού συνολικά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα πέτυχε 12 μόλις πόντους.

Με σκορ ημιχρόνου στο 41-12 η αναμέτρηση είχε ουσιαστικά κριθεί και παρά την βελτιωμένη εικόνα των παικτών της ομάδας της Νάξου στο δεύτερο ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι χωρίς να πατήσουν γκάζι διατήρησαν την υπεροχή τους φτάνοντας σε μία επιβλητική και άνετη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σαμοθράκης, Βλαχοσωτήρος-Ακτίπης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-7, 41-12 (ημίχρονο), 54-24, 70-35.

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Βασ. Φαρούπος): Τριαντάφυλλος 2, Φαρούπος Α., Παλαιολόγος 13, Μαρινάτος 12, Καστάνιας 2, Καλάργυρος 10, Βισκούλι 6, Τριαντάφυλλος 9 (1), Σκιαδάς, Χιούσα 16.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Ν. Βλάχος): Δέτσης 6, Τόμπας Α., Καρούσης, Τσελέντης 5, Μητσέας 2, Κάρλοβιτς Ε., Τόμπας Δ. 13 (1), Σαράντος 5, Κάρλοβιτς Α. 2, Χατζηεργάτης, Φλεριανός 2.