Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2019 22:25

Βαρβάτο “διπλό” στη Νέα Φιλαδέλφεια για τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” με υπογραφή Πολίτη, Κοντσέ και Μάκαρη

Αν η 13η Οκτωβρίου ήταν μία ιστορική ημερομηνία καθώς πέτυχε την πρώτη του νίκη στις εθνικές κατηγορίες, τότε η 24η Νοεμβρίου αποτελεί ημερομηνία ορόσημο για την μετέπειτα πορεία του στον 2ο όμιλο του Νότου της Γ’ εθνικής.

Ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” φαίνεται πως ήρθε για να μείνει στις εθνικές κατηγορίες και το απέδειξε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική.

Μετά τις εντός έδρας νίκες επί του Αίαντα Αυλίδας, ΑΟΚ Χανίων και ΑΣ Πέρα, η ομάδα της ορεινής Νάξου πήρε και το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα μακριά από το “Δημήτριος Περιστεράκης”. Οι παίκτες του Θοδωρή Αλμπάνη πέτυχαν μία πολύ μεγάλη νίκη μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια, απέναντι σε μία ομάδα που βάση ρόστερ είναι ένα εκ των φαβορί του ομίλου για την άνοδο.

Με κορυφαίους τους Παναγιώτη Πολίτη (11π.), Θανάση Κοντσέ (12π.) και Σπύρο Μάκαρη (10π. – 11 ριμπάουντ), οι περυσινοί πρωταθλητές Κυκλάδων στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής επικράτησαν σε ένα κατάμεστο από κόσμο γήπεδο το μεσημέρι της Κυριακής 24 Νοεμβρίου της ΦΕΑ με σκορ 72-79 και κατάφεραν να βρουν τον τρόπο μέσα από το στοχευμένο μπάσκετ που έπαιξαν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από την Αθήνα.

Εκτός όμως των προαναφερθέντων κανείς παίκτης του ΑΠΑΣ δεν υστέρησε από όσους αγωνίστηκαν κι όλοι οι αθλητές έβαλαν το δικό τους λιθαράκι για να γίνει αυτή η τεράστια νίκη…

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για τους Ναξιώτες με αρκετά λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο... Οι Καστανιώτης και Μπάρδας με προσωπικές ενέργειες έφεραν τη ΦΕΑ μπροστά με σκορ 18-11, όμως, η ραγδαία άνοδος των Μάκαρη και Προδρόμου, έφεραν τα Φανάρια στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, να κρατάνε την επαφή τους με το σκορ με σκορ 22-20 λήξη πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Παναγιώτη Πολίτη άλλαξε την εικόνα του ματς άρδην. Ο Ναξιώτης γκαρντ με δύο προσωπικά τρίποντα κι άλλο ένα πολύ ωραίο καλάθι σε συνδυασμό με την σταθερά καλή απόδοση του Γιάννη Προδρόμου στο πρώτο ημίχρονο έφεραν τον ΑΠΑΣ μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 37-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν “μαγικό” σε άμυνα και επίθεση για την ομάδα του νησιού της Αριάδνης. Η άμυνα ζώνης του Θοδωρή Αλμπάνη δυσκόλεψε πάρα πολύ τις προσπάθειες των παικτών του Αλέξη Καρατζά και σε συνδυασμό με τον έλεγχο της εναέριας κυκλοφορίας από Μάκαρη, Προδρόμου και Κοντσέ, αλλά και της επιθετικής πολυφωνίας με τον Ζαφειρούδη να κάνει μια πολύ καλή τρίτη περίοδο, το Χονδρόπουλο να σκοράρει στην αρχή της περιόδου πέντε γρήγορους πόντους και το Σπύρο Μάκαρη εκτός από την άμυνα να πετυχαίνει και μπροστά οκτώ πολύ σημαντικούς πόντους, οι Απεραθείτες έκλεισαν προηγούμενοι με σκορ 47-64 , δείχνοντας ότι θα μετατρέψουν το ματς σε περίπατο... Σημαντικό δε γεγονός, είναι ότι στη λήξη της τρίτης περιόδου, αποβάλλεται με ντισκαλιφιέ ο βασικός πλέι-μέικερ των γηπεδούχων, ο Σταύρος Τρικαλιώτης...

Όλα έδειχναν ότι πηγαίνουν ρολόι, όμως η πίεση σε όλο το γήπεδο από τους γηπεδούχους, έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους η οποία στα πρώτα πέντε λεπτά της τέταρτης περιόδου έδειχνε να χάνουν ότι είχαν χτίσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, δείχνοντας μπλοκαρισμένοι στην επίθεση της και ταυτόχρονα θολωμένοι στο κατέβασμα της μπάλας. Αποτέλεσμα; Ένα εντυπωσιακό σερί 20-0 σε πέντε μόλις λεπτά με πρωταγωνιστές τους Στεργιάκη, Καραλευθέρη και Μιχόπουλο. Τότε ο Αλμπάνης σήκωσε ξανά από τον πάγκο τον ξεχασμένο Πολίτη, ο οποίος έσπασε το …ρόδι για τους Ναξιώτες και με τρίποντο έφερε το ματς την ισοπαλία 67-67. Η ΦΕΑ πέρασε μπροστά 69-67 για να οδηγηθούμε στο τελευταίο τρίλεπτο.

Εκεί, μίλησε η ψυχή της ομάδας των Ναξιωτών και το “άστρο” του Θανάση Κοντσέ, ο οποίος με τρία διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ σε τρεις επιθέσεις και ισάριθμα καλάθια (σ.σ. έξι συνεχόμενοι πόντοι), μετέτρεψε το 69-67 σε 69-73. Ακολούθησε μεγάλο τρίποντο του Μιχοπούλου. Με το σκορ 72-73 οι “ορεινοί” έβγαλαν δύο μεγάλες άμυνες, καθάρισαν τα ριμπάουντ και η μπάλα πήγε στα ασφαλή χέρια του Σταύρου Χονδρόπουλου, ο οποίος με 6/6 βολές στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα έγραψε το τελικό σκορ.

Δίχως τον Νίκο Μυλωνά ταξίδεψε στην Αθήνα για την αναμέτρηση με τη ΦΕΑ η αποστολή του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”. Ο Ναξιώτης σέντερ της ομάδας της ορεινής Νάξου, υπέστη διάστρεμμα δευτέρου βαθμού την περασμένη Τετάρτη και υπάρχουν φόβοι πως θα χάσει και το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής (1/12) με τον ΒΑΟΛ Χίου στο ΔΑΚ Νάξου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσακαλογιάννης, Χατζημάρκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 37-40 (ημίχρονο), 47-64, 72-79.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Αλ. Καρατζάς – Ανδ. Καρακατσάνης): Καστανιώτης 10, Μπάρδας 11 (1), Δρακάκης, Καραλευθέρης 10, Στεργιάκης 11 (1), Τρικαλιώτης 6 (1), Αναούνης, Λίτσιος 4, Μιχόπουλος 18 (3), Πανουσόπουλος, Ρωμόσιος 2.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Θοδ. Αλμπάνης – Παν. Αθανασιάδης): Ζαφειρούδης 10 (1), Χονδρόπουλος 15, Πολίτης 11 (3), Μάκαρης 10 (1), Προδρόμου 17 (1), Ονάσογλου, Χάρος, Δίπλαρος 4, Βουτυρόπουλος, Ναυπλιώτης, Κοντσές 12.