Κυριακή, 01 Δεκεμβρίου 2019 00:09

Διπλασίασαν τις νίκες τους οι έφηβοι του ΑΟ Ερμούπολης, 71-60 τον ΑΟ Μυκόνου

Τη δεύτερή του νίκη στο εφηβικό πρωτάθλημα του Α’ ομίλου της ΕΣΚ Κυκλάδων πανηγύρισε ο ΑΟ Ερμούπολης. Η ομάδα της Σύρου επικράτησε με σκορ 71-60 του ΑΟ Μυκόνου το απόγευμα της Κυριακής 30 Νοεμβρίου στο “Δημήτριος Βικέλας” και βρέθηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς.

Ύστερα από ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο κι από τις δύο ομάδες, όλα κρίθηκαν στην επανάληψη με τους νεαρούς αθλητές του εορτάζοντα Ανδρέα Μαύρου και του Γιώργου Σκόρδου να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Το τέταρτο φάουλ του Βινάνι του ΑΟ Μυκόνου, η άμυνα ζώνης που εφάρμοσαν οι οικοδεσπότες και η παλικαρίσια εμφάνιση του Φοίβου Τομαή ήταν τρία σημεία κλειδιά για την επικράτηση των γηπεδούχων.

Ο νεαρός αθλητής των Συριανών, που γύρισε το πόδι του στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε στον πάγκο, ωστόσο στην επανάληψη ζήτησε από τον προπονητή του να μπει στο ματς. Αποτέλεσμα ήταν να πετύχει καθοριστικά τρίποντα και μαζί με τον συμπαίκτη του, τον Νίκο Σαμψωνίδη να οδηγήσουν την ομάδα τους στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα και να υποχρεώσουν τους αντιπάλους τους στην τρίτη φετινή τους ήττα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπιστιντζάνος, Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 25-28 (ημίχρονο), 52-45, 71-60.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Μαρουδιάς, Σιγάλας 12 (1), Ζούμπερης, Σαμψωνίδης 19, Νικολακόπουλος 4, Βελούδος 6, Μάνης 5, Τομαής 17 (3), Καλογρίδης, Ρούσσος 7, Ζαγοράρης 1.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Σκόρδος): Γκιόκας 2, Ζίντρο 2, Μονογυιός 25 (5), Νάζος, Κωτσής 6 (2), Στύππα 6 (1), Τσανγκάλοβ, Βινάνι 16 (1), Κονταράτος 3, Πατσίλης.