Κυριακή, 01 Δεκεμβρίου 2019 09:06

Έπιασαν κορυφή οι παίδες του ΑΟ Πάρου, 48-68 τον Πανναξιακό ΑΟΝ

Συνέχεια στο δικό τους σερί και με την έναρξη του δευτέρου γύρου έδωσαν οι παίδες του ΑΟ Πάρου. Οι νεαροί αθλητές του Γιώργου Αρβανιταντώνη επικράτησαν του Πανναξιακού ΑΟΝ με σκορ 48-68 το μεσημέρι του Σαββάτου 30 Νοεμβρίου, παρέμειναν για πέμπτο παιχνίδι αήττητοι και βρέθηκαν στην κορυφή του Β’ ομίλου με 11 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες της ομάδας της Νάξου που ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, αφού στο δεύτερο μισό όμως έμειναν από δυνάμεις και υπέστησαν φυσιολογικά την ήττα, βρίσκονται στην 4η θέση έχοντας οκτώ βαθμούς.

Καλό ξεκίνημα για του γηπεδούχους που προηγήθηκαν με 14-8 στο πρώτο δεκάλεπτο όμως ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων που έτρεξαν ένα σερί 12-0 τους έδωσε το προβάδισμα με 20-14 στη λήξη του δεκαλέπτου. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μια μικρή διαφορά και τους γηπεδούχους να μην τους επιτρέπουν να την ανοίξουν μένοντας κοντά στο σκορ (σκορ ημιχρόνου 30-34).

Στην τρίτη περίοδο οι Παριανοί πατούσαν καλύτερα και σε συνδυασμό με την καλή επιθετική συγκομιδή των γηπεδούχων πήραν για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά πόντων (37-48) θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΠΑΟΝ έμειναν από δυνάμεις, η διαφορά άνοιξε περισσότερο και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά υπέρ του ΑΟ Πάρου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρώτας, Βλαχοσωτήρος-Ακτύπης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 30-34 (ημίχρονο), 37-48, 46-68.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Αθ. Βλάχος): Δέτσης 10, Τόμπας , Κάρλοβιτς 3 (1) Τσελέντης 16 (1), Μαυρομμάτης 15, Πρωτονοτάριος, Καρούσης 2,Σαράντος, Τσίπρας, Χατζηεργάτης, Κάρλοβιτς Βαγγ., Μητσέας.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Γ. Αρβανιταντώνης): Ευάγγελου, Αλιπράντης 25(3), Κυριακόπουλος , Βιώνης 7(1), Αραβαντινός, Θωμόπουλος 5, Λάβδας 12, Σκιαδάς 3, Ανδρεάδης , Ρηγόπουλος 3(1), Σαρρής 12.