Κυριακή, 08 Δεκεμβρίου 2019 20:20

Ημέρα των γηπεδούχων η 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Νότου της Γ’ εθνικής

Ημέρα των γηπεδούχων θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η 8η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Νότου της Γ’ ενικής, καθώς σε όλες τις κυριακάτικες (8/12) αναμετρήσεις οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με “άδεια χέρια”, κοινώς με το κίτρινο φύλλο αγώνα.

Στις νίκες επέστρεψε η ΦΕΑ (σ.σ. η φωτογραφία είναι από το συγκεκριμένο ματς), η οποία …ξέσπασε στον ΑΟΚ Χανίων πανηγυρίζοντας με σκορ 93-66 την τρίτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Ένα μεγάλο θετικό αποτέλεσμα πανηγύρισε ο ΒΑΟΛ Χίου, ο οποίος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Μίλωνα κάνοντας την μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο (76-62).

Σαρωτική συνεχίζει η ΕΦΑΟΖ, καθώς …παρέσυρε και τον Ερμή Σχηματαρίου στο παιχνίδι της και ύστερα από ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη με σκορ 68-51. Από εκεί και πέρα, ο Άρης Θήβας λύγισε από τους τραυματισμούς χάνοντας από την Πέρα με σκορ 77-67, ενώ ο Αίαντας Αυλίδας έκανε πολύ καλή εμφάνιση χάνοντας από τον σαφώς ανώτερο Αργοναύτη Τριγλίας στην Ραφήνα με σκορ 96-68.

Τέλος, με εμφατική νίκη συνέχισε ο εκ των πρωτοπόρων του ομίλου, ο Κρόνος. Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου που θα φιλοξενήσει ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”, την επόμενη Κυριακή (15/12) στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο επικρατώντας με σκορ 71-53 επί της Ένωσης Ιλίου. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια ο Κρόνος κυριάρχησε και έφτασε σε διψήφια διαφορά (36-23) από το ημίχρονο βάζοντας τέλος στο σερί τριών νικών της Ένωσης και στο δικό του σερί δύο ηττών.