Κυριακή, 08 Δεκεμβρίου 2019 21:35

“Σεφτέ” στις νίκες οι γυναίκες του ΠΑΟΝ απέναντι στον ΑΠΑΣ

Πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για το γυναικείο τμήμα του Πανναξιακού ΑΟΝ στο πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων, καθώς οι αθλήτριες του Παναγιώτη Χατζηαυγουστίδη επικράτησαν στο τοπικό ντέρμπι του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” με σκορ 52-36 το βράδυ της Κυριακής 8 Δεκεμβρίου στο “Δημήτριος Περιστεράκης”.

Χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-0 με πολύ καλές συνδυαστικές παγίδες στην άμυνα, οι τυπικά οικοδέσποινες του ΠΑΟΝ έφτασαν στη πρώτη τους νίκη για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, υποχρεώνοντας τις αντίπαλές τους στην τρίτη τους ήττα μετά από αυτές από ΑΟ Ερμούπολης (56-43) και ΑΕ Σαντορίνης (41-54).

Με τον Μάριο Ονάσογλου στον πάγκο τους, αφού ο Παναγιώτης Αθανασιάδης ήταν στην Χαλκίδα με το ανδρικό τμήμα για το ματς της Γ’ εθνικής, οι αθλήτριες του ΑΠΑΣ προσπάθησαν κυρίως από το τρίποντο να επιστρέψουν στο ματς, ωστόσο όλα είχαν κριθεί.

Μελανό σημείο της αναμέτρησης, ο τραυματισμός στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού, της αθλήτριας του ΑΠΑΣ, της Σοφίας Τριανταφύλλου στο γόνατο, η οποία αποχώρησε από το γήπεδο και θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού της.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σελλήνας, Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-10, 19-23 (ημίχρονο), 31-23, 52-36.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Παν. Χατζηαυγουστίδης): Φάρκωνα 21 (2), Κρητικού, Βάβουλα Κ. 7 (1), Καπαρέλη 10, Ηλιάκη 7, Βάβουλα Αικ. 5 (1), Καλλέρη, Φαλαγκάρα, Γιαμούρη, Δέτση 2, Αγγελή, Ανεβλαβή.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μαρ. Ονάσογλου): Χουζούρη Κ. 11 (3), Φαρκώνα, Γιαννακοπούλου, Τριανταφύλλου 1, Μυλωνά 6, Κορρέ, Μελανίτη, Μαράκη, Χουζούρη Σ., Μαθιάσου 11 (3), Ζευγώλη, Κρητικού 7.