Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2019 11:35

Πέρασαν …αέρα οι έφηβοι του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” από την Πάρο

Με το …διπλό στις αποσκευές του έφυγε ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” το βράδυ της Κυριακής 15 Δεκεμβρίου από το κλειστό της Μάρπησσας.

Η ομάδα της ορεινής Νάξου επικράτησε του ΑΟ Πάρου με σκορ 37-62 για τον Β’ όμιλο του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων, πέτυχε την τρίτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, έφτασε τους 7 βαθμούς και πέρασε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με …όπλο την άμυνα ζώνης οι νεαροί αθλητές του Παναγιώτη Αθανασιάδη μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με τους γηπεδούχους του Θοδωρή Καζακίδη να μην μπορούν να βρουν λύσεις προηγήθηκαν με +17 (5-22) με το τέλος της πρώτης περιόδου. Καλύτεροι και πολύ εύστοχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ναξιώτες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας ένα προβάδισμα 20 πόντων (17-37).

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Παριανοί μείωσαν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, αλλά μέχρι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι, ξέφυγαν ξανά στο σκορ κι έφτασαν σε μία άνετη νίκη, υποχρεώνοντας τους αντιπάλους τους στην πρώτη τους ήττα τη φετινή σεζόν, έπειτα από τις δύο νίκες επί του Πανναξιακού ΑΟΝ (45-75) και Πλοηγού Αντιπάρου (59-50).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρούσσος, Σιάτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-22, 17-37 (ημίχρονο), 27-45, 37-62.

ΑΟ ΠΑΡΟΥ (Θοδ. Καζακίδης): Λάβδας, Αλιπράντης 9 (1), Μπομποτάς, Θωμόπουλος 5 (1), Αρκουλής 8 (1), Δρόσος 2, Μοστράτος 7 (1), Μυτιληναίος 3 (1), Γεωργίτσος, Λουκής 2, Σκιαδάς 1, Πετρόπουλος.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Παν. Αθανασιάδης): Σοφοκίτης, Λιανόπουλος 2, Χιλάι, Γκιόργκα, Σεϊντίνι 15, Βόμβας 8 (2), Ναυπλιώτης 7, Δόκλης 2, Μανδηλαράς 13 (1), Μαθιάσος 15 (3), Χίλα.