Κυριακή, 05 Ιανουαρίου 2020 22:44

Με το δεξί τα Φανάρια στο 2020 με απόρθητο το ''Δ. Περιστεράκης''

Πολύ «σκληρός» αλλά όχι ανίκητος παρουσιάστηκε ο Αργοναύτης Ραφήνας στο ΔΑΚ Νάξου, αφού υπέκυψε στην ανωτερότητα των Φαναριών που επικράτησαν με 84-81 και σκαρφάλωσαν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα όπου συγκατοικεί με ακόμη 4 ομάδες, έχοντας από 16 βαθμούς.

Αμφίρροπο ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν το δρόμο προς το καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα μίνι σερί 5-0 μετέτρεψαν το 6-6 σε 11-6 όμως οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο Καλογερόπουλου μείωσαν σε 11-9. Νέο τρίποντο του Ζαφειρούδη έδωσε αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν ξανά το «παρών» στο παιχνίδι με τρίποντο του Λίτσου μειώνοντας σε 14-12. Με το παιχνίδι να συνεχίζεται σε ρυθμούς ντέρμπυ το Α΄δεκάλεπτο έκλεισε με τους «Ορεινούς» να προηγούνται με σκορ 21-18.

Με φόρα μπήκαν οι γηπεδούχοι στο Β’ Δεκάλεπτο μετατρέποντας το 21-18 σε 29-21 με γκολ φάουλ του Μάκαρη και τρίποντο του ίδιου παίχτη και ένα lay up του Προδρόμου στον αιφνιδιασμό. Μετά το πρώτο τρίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν ξανά το παιχνίδι και με κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον Ορέστη Λίτσο ισοφάρισαν σε 29-29 και 4 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου πέρασαν μπροστά με καλάθι του Καλογερόπουλου στον αιφνιδιασμό , 31-33.

Οι φιλοξενούμενοι, διατήρησαν το προβάδισμα όντας προσηλωμένοι στο αμυντικό τους πλάνο μέχρι το τελευταίο λεπτό του 1ου ημιχρόνου, σε εκείνο το σημείο όμως ένα buzzer beater του Μάκαρη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (40-40). Ο Δίπλαρος με ωραία ατομική ενέργεια έδωσε προβάδισμα ξανά στον ΑΠΑΣ με 42-40. ΟΙ φιλοξενούμενοι, όμως με βολή του Λίτσου και τρίποντο του Παπουτσή έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 42-44.

Το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου δεν επεφύλασσε εκπλήξεις όσον αφορά το ρυθμό και την διακύμανση του σκορ αφού το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπυ με τους φιλοξενούμενους πάντως να πατάνε καλύτερα στο παρκέ και με επιθετικές αιχμές τους Λίτσο και Σταμέλο να διατηρούν ισχνό προβάδισμα (51-52 4 λεπτά πριν τη λήξη του Γ’ Δεκαλέπτου). Με βολές του Προδρόμου ο ΑΠΑΣ πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ 56-55 με τη συμπλήρωση του 1ου μισού του Γ’ Δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, προσφέροντας πολύ ωραίο θέαμα στου φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΔΑΚ Νάξου για να το παρακολουθήσουν. Οι γηπεδούχοι θα αντιδράσουν βρίσκοντας τα ψυχολογικά αποθέματα και θα ξαναπάρουν κεφάλι με 60-58 με εύστοχη βολή του Χονδρόπουλου 2’20’’ πριν τη λήξη του Γ’ Δεκαλέπτου. Προβάδισμα ππου διατήρησαν οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που έκλεισε με σκορ 64-63 για την ομάδα της Νάξου προμηνύοντας συναρπαστικό φινάλε στην αναμέτρηση.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και με τρίποντο του Ζαφειρούδη πήραν τη μεγαλύτερή τους διαφορά στο παιχνίδι φτάνοντας στο +6 (69-63 7’36’’ πριν τη λήξη). Με τη νευρικότητα να κυριαρχεί στο 1ο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι διατήρησαν τα ηνία του αγώνα χτίζοντας μια διαφορά 5 πόντων (70-65 5’58’’ πριν τη λήξη του αγώνα). Αντίδραση των φιλοξενουμένων που έτρεξαν ένα σερί 4-0 μειώνοντας στον πόντο 70-69 σε πρώτη φάση και ισοφαρίζοντας με τρίποντο του Σταμέλου 72-72 αποκτώντας ψυχολογικό προβάδισμα 3’45’’ πριν τη λήξη.

Ο Σταμέλος συνέχισε «το βιολί» του και με νέο τρίποντο έδωσε αέρα 3 πόντων στην ομάδα του (72-75 3’34΄΄ πριν τη λήξη). Με buzzer beater του Σταμέλου που πραγματοποίησε απίστευτο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4 πόντους ,75-79 1’40’’ πριν τη λήξη. Στα δραματικά τελευταία δευτερόλεπτα, ένα απίστευτο τρίποντο του Χονδρόπουλου έφερε το παιχνίδι στον πόντο 79-80 ,47’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Χαμένη επίθεση στη συνέχεια για τους φιλοξενούμενους και νέο απίστευτο τρίποντο του Χονδρόπουλου στον αιφνιδιασμό δίνει προβάδισμα στον ΑΠΑΣ με 82-80. Στην τελευταία επίθεση ο Καλογερόπουλος κέρδισε φάουλ αλλά ευστόχησε σε 1 από τις δυο βολές διαμορφώνοντας το 82-81 με 3.6’’ να υπολείπονται.

Ακολούθησε φάουλ στον Μάκαρη που ευστόχησε και στις δυο βολές διαμορφώνοντας το τελικό 84-81.

Μετά το σφύριγμα της λήξης ακολούθησαν αντεγκλήσεις εκατέρωθεν με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για προκλητική συμπεριφορά μερίδας παιχτών του ΑΠΑΣ, όμως, με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν.

Συμπερασματικά, εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε η ομάδα της Ραφήνας που έφτασε πολύ κοντά στο να σπάσει το αήττητο του ΑΠΑΣ στη Νάξο (η καλύτερη ομάδα που πέρασε από τη Νάξο ως τώρα) όμως τα κρίσιμα εύστοχα σουτ του Χονδρόπουλου «γύρισαν» το παιχνίδι που έμοιαζε «χαμένο» για το Ναξιώτικο Σύλλογο.

Τεράστιας σπουδαιότητας νίκη για τον ΑΠΑΣ που ξεκίνησε με το δεξί τη νέα χρονιά και απέδειξε ότι στην έδρα του έχει «μέταλλο» και χαρακτήρα νικητή.