Σπουδαίο διπλό στη Νάξο επί του ΠΑΟΝ οι έφηβοι του Πλοηγού Αντιπάρου [pics]

• Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ

Μία σπουδαία νίκη πήρε ο Πλοηγός επί του Πανναξιακού ΑΟΝ με σκορ 36-57 το μεσημέρι του Σαββάτου 11 Ιανουαρίου για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Η ομάδα της Αντιπάρου όπως φανερώνει και το τελικό αποτέλεσμα δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του αντιπάλου της, διπλασίασε τις νίκες της στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (σ.σ. σκορ πρώτου αγώνα 70-35 στις 10 Νοεμβρίου του 2019) και έπιασε την ΑΕ Σαντορίνης στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 8 πόντους.

Το παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Νάξου ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Βασίλη Φαρούπου, καθώς κατάφεραν να προηγηθούν με σκορ 1-15 και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 3-15, παίρνοντας από την αρχή του παιχνιδιού διψήφια διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους -6 (11-17) όμως η συνέχεια ανήκε πάλι στους φιλοξενούμενους που με ένα επιμέρους σκορ 2-10 έκλεισαν το ημίχρονο με 13-27.

Στην τρίτη περίοδο, οι έφηβοι του ΠΑΟΝ έκαναν καλό ξεκίνημα και πάλι και μείωσαν τη διαφορά στους -4 πόντους (28-32) ,ξεκινώντας το παιχνίδι από την αρχή. Οι Αντιπαριώτες με καλή άμυνα και ψυχραιμία στην επίθεση ξέφυγαν πάλι στο σκορ παίρνοντας διάφορα +9 πόντων με τη λήξη του δεκαλέπτου (28-37). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκίας των Ναξιωτών και η διαφορά άνοιξε περισσότερο.

Το τελικό 57-36 κρίνεται δίκαιο βάσει της εικόνας των ομάδων στο παρκέ, καθώς παρά την φιλότιμη προσπάθεια των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Η ήττα αυτή ήταν η πέμπτη για τους νεαρούς αθλητές του Πανναξιακού, οι οποίοι παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 5 βαθμούς και μην έχοντας γευτεί ακόμη την χαρά της νίκης τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πασχάλη, Ρώτας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-15, 13-27 (ημίχρονο), 28-37, 36-57.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Αθ. Βλάχος): Δέτσης 2, Τόμπας Αρ., Καρούσης, Τσελέντης 3, Μητσέας 3, Τόμπας Δ. 5, Σαράντος, Χατζηεργάτης, Μαυρομάτης 10, Φλεριανός 13.

ΠΛΟΗΓΟΣ ΑΝΤΙΠΑΡΟΥ (Βασ. Φαρούπος): Φαρούπος A. 9, Παλαιολόγος Θ.10, Κοκάι Α. 4, Καλάργυρος Μ. 4, Τριαντάφυλλος Η. 21 (2) , Σκιαδάς Ε., Χιούσα Ν. 9.

Betarades
επιστροφή στην κορυφή

Ο πρώτος καφές του Α.Σ. Σαντορίνη 2020, αύριο στο Volcano TV η παρουσίαση του πλάνου

Πριν καλά - καλά σβήσει ο απόηχος των συνελεύσεων της...

Συνένωση ομάδων Σαντορίνης: Ομόφωνο ναι από Πανθηραϊκό και Θύελλα Καμαρίου

Ομόφωνο ναι και από τις δυο ομάδες της Σαντορίνης τη...

Συνένωση ομάδων Σαντορίνης: Το όνομα της ομάδας «ΑΣ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ 2020»

Στις γενικές συνέλευσης που λαμβάνουν χώρα αυτή τη στιγμή στη...

Live από Σαντορίνη: Ρεπορτάζ από τις γενικές συνελεύσεις με φόντο τη συνένωση

Πρίν από λίγη ώρα ξεκίνησαν οι δυο Γενικής Συνέλευσης σε...

Άνω Μερά: Ξεκινάει ο σχεδιασμός-Τον πρώτο λόγο ο Σκέντζος

Η Άνω Μερά, μετά την απόφαση της Εκτελεστικής Επιτροπής της...

Κωνσταντινιδης: Με μεγάλη μας χαρά δεχθήκαμε την πρόταση της ΕΠΣ Κυκλάδων

Στα μέσα Ιουνίου και εφόσον υπάρξει μία πιο ξεκάθαρη εικόνα...

«Κατεβάζει ρολά» ο ΑΟΣ και μετακομίζει στον Άγιαξ Σύρου;

Κάτι παραπάνω από έντονη είναι πλέον η φημολογία στην Σύρο...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ (2)

Ομόφωνο ναι και από τις δυο ομάδες της Σαντορίνης τη Θύελλα Καμαρίου και του Πανθηραϊκού, στη συνένωση των ομάδων.

Στις γενικές συνέλευσης που λαμβάνουν χώρα αυτή τη στιγμή στη Σαντορίνη ανάμεσα στη Θύελλα και τον Πανθηραϊκού έχουν ήδη ειπωθεί...

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρωταθλητές Κυκλάδων και επίσημα ο ΑΟ Μυκόνου στο ανδρικό και η ΑΕ Σαντορίνης στο γυναικείο

Ο κύβος ερρίφθη από την Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Κυκλάδων...

“Πράσινο φως” για την διεξαγωγή αγώνων!

Την άρση όλων των περιορισμών που ισχύουν μέχρι σήμερα, αλλά και την δυνατότητα διεξαγωγής αγώνων από τις 6/6 και αφού...

Πανναξιακός ΑΟΚ: Πρόταση στα Φανάρια για συνεργασία στα τμήματα κορασίδων και γυναικών [vid]

Αποκαλυπτικός εμφανίστηκε στην πρώτη του συνέντευξη ως νέος πρόεδρος του...