Κυριακή, 12 Ιανουαρίου 2020 21:59

Ήττα για τα Φανάρια στο Σχηματάρι (αποτελέσματα - βαθμολογία)

Για πρώτη φορά φέτος, ο Ερμής Σχηματαρίου βρίσκεται έστω και με συγκατοίκους στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά τη νίκη το μεσημέρι της Κυριακής απέναντι στα Φανάρια Νάξου με 70-53!

Για πρώτη φορά επίσης στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνει τις 3 συνεχόμενες νίκες που θα ήταν 4 αν μέτραγε και εκείνη με τον Αίαντα, με την ομάδα του Οικονόμου να δείχνει ξεκάθαρα πως πατάει πλέον καλά στα πόδια της και πως είναι ξεκάθαρα, από τα βασικά φαβορί για άνοδο στη Β’ Εθνική!

Απέναντι σε μια καλή ομάδα, ο Ερμής ήταν πολύ καλός και με κύριο χαρακτηριστικό την εξαιρετική του άμυνα πήρε από την αρχή διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 34-21 στο ημίχρονο και 59-41 στη γ’ περίοδο, διατηρώντας σταθερά διψήφια διαφορά στο σκορ και φτάνοντας καθαρά και δίκαια στη νίκη με 70-53, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον πρώτος τους σκόρερ, τον Δημητριάδη, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις και έμεινε προληπτικά εκτός αγώνα αν και ήταν δηλωμένος στο φύλλο αγώνος.

Πρώτος σκόρερ για τον Ερμή ο Σακελλαράκης με 17 πόντους ενώ πολύ καλός επιθετικά ήταν και ο Κουλούρης με 14 (4) πόντους.

Για τα Φανάρια έμειναν χαμηλά οι Χονδρόπουλος Προδρόμου που συνήθως τραβάνε την ομάδα της Νάξου στο επιθετικό κομμάτι.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσώνης-Χριστοδουλάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-9, 34-21, 59-41, 70-53.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Σίσκος): Καρακωνσταντάκης 10 (1), Γκοντόπουλος 5 (1), Γεωργίου 9 (1), Σακελλαράκης 17, Μιχαήλ 6, Κοπακάκης, Χάλιος, Κουλούρης 14 (4), Σιδέρης, Γιανναλέτσος 9 (1).

ΦΑΝΑΡΙΑ ΝΑΞΟΥ  (Αλμπάνης-Ονάσογλου): Κοντσές 11, Σεϊντίνι, Χονδρόπουλος 10 (2), Πολίτης, Μάκαρης, Προδρόμου 12 (1), Καραγιάννης, Χάρος 2, Δίπλαρος 8, Βουτυρόπουλος, Ζαφειρούδης 2, Μυλωνάς 8.

13 ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΧΙΟΥ 11 14 3-8 702-760

*Η Πέρα και ο Βούρειος Χίου έχουν 1 αγώνα λιγότερο.

**Δεν υπολογίζονται οι αγώνες του Αίαντα Αυλίδας που αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.

Ρεπορτάζ: stereabasket.gr