Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2020 22:21

Αφεντικό της Σύρου ο Α.Ο. Ερμούπολης [vid]

Παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ η ομάδα του Α.Ο. Ερμούπολης κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 65-60 και να κάνει το απόλυτο στο πρώτο του γύρο του Πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Το ματς ξεκίνησε με σκορ 5-0 υπέρ της ομάδας του Ανδρέα Μαύρου, και από το 08:32 από το σημείο δηλαδή που είχε διακοπεί στις 20 Δεκεμβρίου 2019. Η ομάδα της Ερμούπολης κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 11-2 με την ομάδα του Άρη Σύρου να μειώνει όμως να στο καλάθι, 21-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο αν και προηγήθηκε σε κάποια σημεία του αγώνα με σκορ 24-27 όμως οι ''Ερμουπολίτες'' έκλεισαν και το 2ο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 36-33.

Στο 3ο και πιο καθοριστικό δεκάλεπτο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρητικό οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά πόντων και να λήξη με σκορ 54-44

Ο ΑΟ Ερμούπολης κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ματς και το μόνο που κατάφεραν οι παίχτες του Άρη ήταν να μειώσουν σε 63-60, εννιά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα όμως ο Λεμπέσης έκλεψε την τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων κάνοντας το τελικό 65-60.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ντέρμπι παρακολούθησαν από τις εξέδρες του κλειστού γηπέδου ο πρόεδρος του ΣΕΔΚΑΚ, ο Κωνσταντίνος Μπιστιντζάνος και η ταμίας του Συνδέσμου, Ελένη Ξευγένη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι κ.κ. Σαμοθράκης και Ρούσσος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 36-33, 54-44, 65-60

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Μαύρος): Θεοδωράκης 4, Γατόπουλος 3(1), Τζωρτζής 6(2), Γαβιώτης, Καραμολέγκος 8(1), Αληφραγκής Ε., Κρητικός 25 (6), Αυφδητόπουλος, Ρούσσος 12, Αληφραγκής Δ. 2, Λεμπέσης 5

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Βαρθαλίτης): Δάσκος 2, Βεργίδης 9, Πολίτης, Σκιαδάς 2, Χαλκιόπουλος 4, Κατρατζής 5(1), Παναγιώτου 15 (1), Εμπαραγκέ, Δασκαλάκης, Κόικας 6, Αγαδάκος 17, Δούκας