Σάββατο, 25 Ιανουαρίου 2020 18:33

Παρθενική νίκη για τους παίδες του ΑΟ Μυκόνου, κόντρα στον Άρη Σύρου (pics)

Την πρώτη του νίκη στο παιδικό πρωτάθλημα του Α’ ομίλου της ΕΣΚ Κυκλάδων πέτυχε ο ΑΟ Μυκόνου, αφού το απόγευμα του Σαββάτου 25 Ιανουαρίου κατάφερε στο κλειστό γυμναστήριο “Τήνια 1895” να επικρατήσει με σκορ 55-41 του Άρη Σύρου.

Σε μία αναμέτρηση με πολλά φάουλ κι από τις δύο ομάδες, οι τυπικά γηπεδούχοι του Γιώργου Σκόρδου είχαν το πάνω χέρι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των “κιτρινόμαυρων” του Λευτέρη Λαζαρίνου, κυρίως από την γραμμή των ελευθέρων βολών, έφτασαν στο πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.
Οι Συριανοί προσπάθησαν με άμυνα ζώνης στην τελευταία περίοδο να περιορίσουν τους αντιπάλους τους, ωστόσο δεν τους βγήκε αποτελεσματική κι έτσι έφυγαν από την Τήνο με το κίτρινο φύλλο αγώνα, που ήταν το πέμπτο για τη σεζόν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσικούρας, Καραμπατζάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-7, 23-17 (ημίχρονο), 42-30, 55-41.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Σκόρδος): Θεοδοσίου, Δρόσος, Κατσίρμας 2, Δακτυλίδης, Καβαθάς 11, Νάζος 15 (3), Ξενάριος 2, Κονταράτος 19, Τσανγκάλοβ 6, Πενταράκης.

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ ΕΑΟ (Λ. Λαζαρίνος): Χρυσαφίδης, Γλύκας, Πλούμπι 13 (1), Νταβελάκης 3, Ανδρεαδάκης, Κοπανιτσάνος 10, Κόκκαλης, Κουτσός, Κολσούζογλου 3, Καλογερόπουλος, Στρογγύλης, Βαρθαλίτης 12.