Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2020 07:20

Διατήρησαν και στη Σύρο το αήττητο επί του ΑΟ Ερμούπολης οι έφηβοι του Περιστεριώνα Τήνου

Με επιβλητική νίκη πέρασε από την Σύρο ο Περιστεριώνας. Η ομάδα της Τήνου επικράτησε με σκορ 36-69 του ΑΟ Ερμούπολης το απόγευμα του Σαββάτου 25 Ιανουαρίου για τον Α’ όμιλο του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων, έκανε το πέντε στα πέντε και εξακολουθεί να παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα όντας αήττητος.

Όπως και στα μέχρι τώρα παιχνίδια τους, έτσι και σε αυτό του “Δημήτριος Βικέλας” οι νεαροί αθλητές του Αντώνη Βιδάλη επέβαλαν το δικό τους παιχνίδι κι έφτασαν σε ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα.

Η πιεστική άμυνα, ο έλεγχος των ριμπάουντ και το τρέξιμο στον αιφνιδιασμό ήταν τα σημεία κλειδιά της νίκης των περυσινών πρωταθλητών Κυκλάδων στην κατηγορία.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Ανδρέα Μαύρου, φάνηκαν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (12-14), αλλά στη συνέχεια “υποτάχθηκαν” στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους κι έτσι γνώρισαν την Τρίτη τους ήττα τη φετινή αγωνιστική περίοδο που τους έφερε στην 2η θέση ισόβαθμους (7β.) με τον ΑΟ Άνδρου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπιστιτζάνος, Σαμοθράκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 16-33 (ημίχρονο), 31-49, 36-69.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Μαύρος): Σιγάλας 3, Μαρουδιάς, Βελούδος 3 (1), Μάνης 2, Τομαής 15 (2), Καλογρίδης 6, Παλαιολόγος 1, Ρούσσος , Ξαγοράρης 2. ΤΑΚ

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Χάλαρης, Μπινιάκου 2, Παγανέλης 17, Πάντζι 2, Σπεντζάρης 3, Χατζίρης, Τριαντάφυλλος 16 (1), Μπον 2, Μαρκουΐζος 4, Πετρόπουλος 12 (1), Τσουλχάι 3 (1), Τζες 8 (1).