Σάββατο, 08 Φεβρουαρίου 2020 23:41

“Έπιασαν” κορυφή οι άνδρες της ΑΕ Σαντορίνης, κάλυψαν την διαφορά επί του ΠΑΟΝ

Σπουδαία νίκη πήρε το βράδυ του Σαββάτου 8 Φεβρουαρίου στο κλειστό γυμναστήριο του “ΔΑΠΠΟΣ” για το ανδρικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων η ΑΕ Σαντορίνης.

Η θηραϊκή ομάδα επικράτησε του Πανναξιακού ΑΟΝ με σκορ 61-47, ανέβηκε στην κορυφή του Β’ ομίλου, ισοβάθμησε με το σωματείο της Νάξου στην πρώτη θέση με 6 βαθμούς, ωστόσο με τη σαββατιάτικη νίκη και το +14 κάλυψε την διαφορά της ήττας (66-56) του πρώτου γύρου (16/11) στο “Δημήτριος Περιστεράκης”.

Στην επιστροφή του Θοδωρή Μάμμου στον πάγκο της ΑΕΣ, έπειτα από την πρόσφατη τιμωρία του, οι παίκτες του Θεσσαλού τεχνικού μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο μόλις λεπτό και τα κατάφεραν περίφημα.

Προηγήθηκαν με σκορ 8-0 και 12-2 και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είδαν μόλις στο 3ο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου να χάνουν τον Γιώργο Μαστρογιαννόπουλο, ο οποίος σε μία φάση στη ρακέτα χτύπησε το δεξί του γόνατο και αποσύρθηκε στον πάγκο.

Οι Ναξιώτες του Παναγιώτη Χατζηαυγουστίδη όσες φορές κι αν προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς δεν κατάφεραν να βρουν απαντήσεις απέναντι στην πολύ καλή ΑΕΣ, που εκτός από την καλή αμυντική λειτουργία, είχε και μεγάλη ευστοχία έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ.

Έτσι το τελικό 61-47 κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα του παιχνιδιού και όλα πλέον είναι ανοιχτά για τις δύο πρώτες θέσεις που δίνουν το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδόπουλος, Σελλήνας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-8, 32-22 (ημίχρονο), 44-29, 61-47.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Θοδ. Μάμμος): Νασούλας 11 (1), Βλαβιανός 11 (1), Πελεκάνος, Μιχαλέλης, Παπαδόπουλος, Λουίτζι 20 (2), Κούρτης 5 (1), Δεββές 5, Παπαβασιλείου 2, Αβράμπος 4, Μητσέας, Λάτσε 3 (1).

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Παν. Χατζηαυγουστίδης): Φλεριανός, Μαγγιώρος 12, Καλαβρός 2, Γεωργακόπουλος 2, Λάσκαρης 10, Βελώνης, Ελευθερίου 9 (1), Ορφανός, Αδελφουλάκος 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Κεφαλιανός 2, Γιαμούρης.