Κυριακή, 09 Φεβρουαρίου 2020 20:27

Δεν λένε να χάσουν οι έφηβοι του Περιστεριώνα, πέτυχαν το 7Χ7 επί του ΑΟ Μυκόνου

Η …ξέφρενη πορεία του Περιστεριώνα προς την κατάκτηση της πρώτης θέσης του Α’ ομίλου του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων συνεχίζεται! Η ομάδα της Τήνου επικράτησε ως τυπικά φιλοξενούμενη του ΑΟ Μυκόνου με σκορ 60-82 το απόγευμα της Κυριακής 9 Φεβρουαρίου στο κλειστό γυμναστήριο “Τήνια 1895” και πλέον μετράει το απόλυτο στις επτά αναμετρήσεις που έχει δώσει στο φετινό πρωτάθλημα.

Όλα, όμως, θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική όπου οι περυσινοί πρωταθλητές Κυκλάδων κοντράρονται με τον δεύτερο στην βαθμολογία, τον ΑΟ Άνδρου έχοντας ως πλεονέκτημα το +5 (52-57) του ματς του πρώτου γύρου (30/11/2019) στο “Εμπειρίκιο”.

Οι νεαροί αθλητές του Αντώνη Βιδάλη ήθελαν τη νίκη, προκειμένου να παραμείνουν στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα και τα κατάφεραν στο έπακρον. Είχαν τον πρώτο λόγο στην κυριακάτικη αναμέτρηση κι έφτασαν δίκαια, όπως φανερώνει και το τελικό αποτέλεσμα, σε ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο οι “φιλοξενούμενοι” και έχοντας μεγάλη ευστοχία έξω από την γραμμή του τρίποντου (σ.σ. χαρακτηριστικό τα τρία τρίποντα του Γιάννη Τζες στο πρώτο δεκάλεπτο) …κλείδωσαν την υπόθεση νίκη έχοντας απέναντί τους, τους εκπληκτικούς Λεονάρντο Βινάνι (24π.) και Ηλία Κωτσή (13π.) , οι οποίοι “κρατούσαν” από το χέρι τον ΑΟ Μυκόνου στην επίθεση.

Έτσι, το τελικό σκορ κρίνεται καθόλα δίκαιο με βάση την εικόνα του παιχνιδιού και η πρώτη θέση του πρώτου ομίλου, όπως προαναφέραμε, θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσικούρας, Πλυτάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 27-42 (ημίχρονο), 46-60, 60-82.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Σκόρδος): Γκιόκας 7 (2), Ζίντρο, Μονογυιός, Κωτσής 13 (4), Στύλλα 9, Τσανγκάλοβ, Βινάνι 24 (1), Κονταράτος 4, Πατσίλης 3.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Χάλαρης, Μπινιάκου 6 (1), Παγανέλης 19 (3), Πάντζι, Σπεντζάρης 19, Χατζίρης, Τριαντάφυλλος, Μπον Ν., Μαρκουΐζος 2, Πετρόπουλος 23, Τσουλχάι, Τζες 13 (3).