Σάββατο, 15 Φεβρουαρίου 2020 19:44

Συνεχίζει να καλπάζει ο ΑΟ Μυκόνου

Τη νίκη με 77-55 πήρε η ανδρική ομάδα του Α.Ο. Μυκόνου επί του ΑΟ Ερμούπολης καλύπτοντας έτσι τη διαφορά του πρώτου αγώνα και πλέον βρίσκεται στη κορυφή του 1ου ομίλου.

Η ομάδα της Μυκόνου μπήκε από το πρώτο... δευτερόλεπτο του αγώνα με ένα στόχο, τη νίκη κάτι το ποίο το έδειξε σε όλο τον αγώνα καθώς δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα. Σε ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με 14-2 το οποίο έληξε 19-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Ανδρέα Μαύρου έπαιξε πολύ καλό και οργανωμένο μπάσκετ με τον Καραμολέγκο και τον Λεμπέση να είναι οι πρωταγωνιστές τον πιο πολλών επιθέσεων της Συριανής ομάδας, ομάδα οι παίχτες του Θανάση Δελαπάσχου κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά και να τη αυξήσουν με τον Τσιάρα και τον Μπέλλη ν κυριαρχούν μέσα στη ρακέτα, με το 2ο δεκάλεπτο να λήγει 36-23.

Το ίδιο σκηνικό ήταν και στη 3η περίοδο με τον Σαμοθράκη να ανεβάζει ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση, βοηθώντας έτσι την ομάδα να τελειώσει το δεκάλεπτο με διαφορά 14 πόντων (48-34). Στο 4ο όμως και τελευταίο δεκάλεπτο η είσοδος Μπινάνι και οι 9 δικοί του πόντοι ξεκόλλησαν την ομάδα από το +14 καλύπτοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα με το ματς να λήγει 77-55.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπιστιτζάνος – Σαμοθράκης – Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 19-10, 17-13, 12-11, 24-21

ΑΟ Μυκόνου (Δελαπάσχος): Στύλλα 2, Τσιάρας 39 (7), Μπινάνι 9 (1), Μπαλεούνης 1, Παρασκευόπουλος 2, Σαχάς 2, Σαμοθράκης 9 (1), Μπέλλης Γ. 7, Κέφης, Βασίλιεφ, Σαχάς 5, Μπέλλης Δ. 1.

ΑΟ Ερμούπολης (Μαύρος): Θεοδωράκης 2, Τόμας 6 (2), Τζώρτζης 3 (1), Γούτσικας 6 (2), Καραμολέγκος 10, Φρέρης 2, Χατζηαναγνώστου, Αυφαντόπουλος, Αληφραγκής Θ. Αληφραγκής Δ. 8, Λεμπέσης 18 (2)