Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2020 20:56

Ένατο ροζ φύλλο αγώνα και κορυφή για τους παίδες του ΑΠΑΣ

Το αήττητο διατήρησε την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου ο ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” στον Β’ όμιλο του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Η ομάδα της ορεινής Νάξου νίκησε και την ΑΕ Σαντορίνης στο “Δημήτριος Περιστεράκης” με σκορ 81-34, παίρνοντας το ένατο ροζ φύλλο αγώνα και επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 18 βαθμούς …προσπερνώντας τον ΑΟ Πάρου που είναι στην δεύτερη θέση με έναν βαθμό λιγότερο (17β.).

Η πρωτιά στον Β’ όμιλο θα κριθεί ανάμεσα στις δύο προαναφερθέντες ομάδες (σ.σ. έχουν ήδη έχουν κλείσει θέση στο φάιναλ φορ του παιδικού πρωταθλήματος, το Παρασκευοσαββατοκύριακο 3-4-5 Απριλίου 2020 στο κλειστό της Μάρπησσας) και συγκεκριμένα στο μεταξύ τους παιχνίδι την τελευταία αγωνιστική στην Πάρο, όπου οι Ναξιώτες έχουν το υπέρ τους +18 της αναμέτρησης του πρώτου αγώνα (37-65) στο ΔΑΠΠΟΣ στις 28 Σεπτεμβρίου.

Στα του κυριακάτικου ματς, μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (22-14) φάνηκαν ανταγωνιστικοί οι φιλοξενούμενοι. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους δεχόμενοι μόλις δύο πόντους, ενώ στην τρίτη περίοδο με πέντε τρίποντα (δύο του Γκιόργκα κι από ένα των Χιλάι, Κούρτη και Λιανόπουλου) αύξησαν κι άλλο την διαφορά.

Οι δύο προπονητές, ο Παναγιώτης Αθανασιάδης και ο Χάρης Πεταλωτής έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές τους με τους “ορεινούς” να παίρνουν δίκαια την ένατη νίκη τη φετινή αγωνιστική περίοδο σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Σιατής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 43-16 (ημίχρονο), 67-22, 81-34.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Παν. Αθανασιάδης): Γκιόργκα 6 (2), Λιανόπουλος 10 (2), Παπανικολάου, Τριαντάφυλλος 13 (1), Κούρτης 3 (1), Σεϊντίνι 23, Δόκλης 14, Δεγαΐτας, Λεγάκης, Τελόπουλος 6, Χιλάι 6 (2), Φραγκίσκος.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χαρ. Πεταλωτής): Γκιοπαλάι, Γρηγοριάδης 13, Σιγάλας, Διαμαντής, Φύτρος, Φωκιανός 2, Μαλολάρι 13, Μουρατίδης 2, Τζινιέρης Α., Τζινιέρης Ν. 4, Χάλαρης, Ρενιέρης.