Κυριακή, 08 Μαρτίου 2020 21:47

Συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους προς τον τίτλο οι γυναίκες της ΑΕ Σαντορίνης

Την αήττητη πορεία της προς τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο της συνεχίζει η ΑΕ Σαντορίνης. Η θηραϊκή ομάδα επικράτησε με σκορ 52-39 επί του Μαρπησσαϊκού εντός έδρας την Κυριακή 8 Μαρτίου για το γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα όντας αήττητη στις οκτώ αναμετρήσεις που έχει δώσει τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Για να σηκώσουν την κούπα του πρωταθλητή και φέτος, οι αθλήτριες του Θοδωρή Μάμμου θα πρέπει να επικρατήσουν την επόμενη αγωνιστική του Πανναξιακού ΑΟΝ στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου “Δημήτριος Περιστεράκης” και την τελευταία αγωνιστική να μην ηττηθούν στο ντέρμπι από τον δεύτερο στην βαθμολογία, τον Περιστεριώνα Τήνου με +20 πόντους διαφορά, όσους δηλαδή είχαν κερδίσει (57-37) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στις 28 Σεπτεμβρίου.

Στα του ματς του μεσημεριού της Κυριακής, οι φιλοξενούμενες του Βαγγέλη Μουρογιάννη πάλεψαν στα ίσια την αναμέτρηση μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (31-30), αλλά στη συνέχεια οι Σαντορινιές με πολύ καλή αμυντική λειτουργία ξέφυγαν στο σκορ και εκμεταλλευόμενες την κούραση των κορασίδων του Μαρπησσαϊκού που συμμετείχαν στο ματς του Σαββάτου με την ΑΕΣ, έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Κι όλα αυτά χωρίς την παρουσία από πλευράς ΑΕΣ, της Δανάης Φουστέρη που ήταν τραυματίας στο γόνατο και την αποβολή της Μέγκι Τσούπα στο τέταρτο δεκάλεπτο δύο αντιαθλητικά φάουλ που της χρεώθηκαν…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Ρώτας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-8, 27-23 (ημίχρονο), 42-30, 52-39.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Θοδ. Μάμμος): Τρούνι 2, Τσούπα Μ. 10, Σελάμι 3, Χάλαρη 2, Τσούπα Π. 20, Παπαϊωάννου 8 (1), Μαρκοπούλου 2, Γούσια, Αργυρού, Ξαγοράρη 5 (1), Σκαπινάκη, Τσαβδαρίδη.

ΑΜΕΣ ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Βαγ. Μουρογιάννης): Ιωαννίδου 11, Τζανακοπούλου 6, Αλιπράντη Καλ. 9, Καπούτσου, Λαουράκη 1, Χαλδαίου 1, Κεφαλά, Παπαχρήστου 2, Αλιπράντη Φλ. 2, Καλογεροπούλου, Τσιγώνια 1, Λαουράκη 6 (1).