Πέμπτη, 09 Ιουλίου 2020 18:18

Τρίτος σερί τίτλος για τις Κορασίδες του Περιστεριώνα Τήνου

Ούτε μία, ούτε δύο, αλλά τρεις συνεχόμενους τίτλους στην κατηγορία κορασίδων πανηγυρίζει ο Περιστεριώνας, καθώς στον μεγάλο τελικό που ολοκληρώθηκε πριν λίγο στο κλειστό Τήνια 1895 της Τήνου επικράτησε στον τελικό με 44-35 του μαχητικού Μαρπησσαϊκού.

Ο τελικός έγινε κάτω από το βλέμμα της μεγάλης αθλήτριας και αρχηγού της εθνικής ομάδας, Εβίνας Μάλτση, του δήμαρχου κ, Σιώτου και φυσικά του προέδρου της ΕΣΚ Κυκλάδων κ. Σαλάχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιστεριώνα Τήνου πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρισε μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Αν και προηγήθηκε η ομάδα Τήνου με 11-3 λίγο πριν το τέλος της περιόδου ο Μαρπησαϊκός μείωσε σε 11-7 με τη Χαλδαίου και τη Παπαχρήσου.

Στη δεύτερη περίοδο του αγώνα η ομάδα της Πάρου ανέβασε στροφές και με πρωταγωνίστριες τις Τζανακοπούλου και Αλιμπράντη κατάφεραν ακόμα και να προηγηθούν με σκορ 15-16, όμως ένα καλάθι από την Πετροπούλου ήταν αρκετό να στείλει την ομάδα του Περιστεριώνα στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 17-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με πρωταγωνίστρια τη Βοϊνά η ομάδα του Περιστεριώνα πάτησε «γκάζι» πηγαίνοντας τη διαφορά στο +13 και πιο συγκεκριμένα με σκορ 32-19.

Τέλος σε ότι αφορά το 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιστεριώνα κράτησε τη διαφορά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με την ομάδα της Πάρου βέβαια να προσπαθεί μέχρι το τέλος να μειώσει και να ανατρέψει την εναντίον της διαφορά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-7, 17-16 ΗΜ. 32-19, 44-35

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κιουλάφας - Οικονόμου

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Παν. Σιώτης): Καλογεράκη, Σαρρή, Μπινιάκου 6, Καμπέρη 2, Μαραγκού, Δεσύπρη, Πετροπούλου 2, Βοϊνά 20 (2), Τριανταφύλλου 8 (1), Ψάλτη, Πατακού, Κλαδιανού 6.

ΜΑΡΠΗΣΣΑΪΚΟΣ (Βαγγ. Μουρογιάννης): Πετροπούλου, Αλιπράντη 12, Τσιγώνια, Λαουράκη 2, Χαλδαίου 4, Πραμμάτια, Παπαχρήστου 2, Ιωαννίδου 4, Τζανακοπούλου 9.