Σάββατο, 18 Ιουλίου 2020 13:32

Ήττα για τους παίδες των Φαναριών από τον Κολοσσό

Την ήττα με 71-48 γνώρισαν οι παίδες του ΑΠΑΣ τα Φανάρια από τον Κολοσσοό Ρόδου στο δεύτερο παιχνίδι που έδωσαν  για το πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Αθανασιάδη έδειξαν μαχητικότητα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη τα σημάδια της κόπωσης ήταν εμφανεί.

Πλέον τα Φανάρια χρειάζονται ένα μικρό θαύμα για να μπορέσουν να περάσουν στην επόμενη φάση του πανελλήνιου πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα για να προκριθεί στο Final-6 ο Κολοσσός θα πρέπει να κερδίσει αύριο τον Β.Α.Ο.Λ. Χίου και παράλληλα τα Φανάρια Νάξου να νικήσουν από 1 έως 44 πόντους τους Κρητικούς.

Στην περίπτωση αυτή θα σχηματιστεί τριπλή ισοβαθμία και θα προκριθούν οι Ροδίτες. Τα Φανάρια προκρίνονται επίσης αν κερδίσουν τον Εργοτέλη με έναν πόντο, αρκεί ο Κολοσσός να χάσει από τον Β.Α.Ο.Λ.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός ξεκίνησε πολύ δυνατά και με όπλο τη δυνατή άμυνα, περιόρισε αισθητά τα ατού των Φαναριών Νάξου.

Έτσι, οι «θαλασσί» έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο με 8-17. Όπως και στο χθεσινό παιχνίδι, έτσι και σήμερα οι Ροδίτες δεν ξεκίνησαν καλά στη β’ περίοδο, με αποτέλεσμα οι Κυκλαδίτες να μειώσουν σε 17-19 (13’) και 23-24 (14’).

Ο Κολοσσός με αιχμή του δόρατος τον Αρφαρά κατέφερε να ξεφύγει με διψήφιο αριθμό πόντων (28-38) για να κλείσει το ημίχρονο με 30-40. Στο γ’ δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου ξέφυγαν και με +13 (37-50), δείχνοντας ένα καλό πρόσωπο και τη διάθεσή να πετύχουν την πρώτη τους νίκη.

Στο φινάλε ο Γιαννόπουλος με τρίποντο και σερί 6-0 μείωσε σε 43-51 (32’). Το τρίποντο του Κωστάκη έκανε το σκορ 43-54 (33’), «ξεμπλοκάροντας» τον Κολοσσό, ο οποίος σε κομβικό σημείο βρήκε λύσεις…

Μάλιστα η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο για τους «θαλασσί», οι οποίοι έκαναν επιμέρους σκορ 9-20 στο τελευταίο δεκάλεπτο και κέρδισαν με +23 (71-48).

Πλέον για να προκριθεί ο Κολοσσός αρκεί τα αδιάφορα (ουσιαστικά) βαθμολογικά Φανάρια Νάξου να κερδίσουν τον Εργοτέλη και παράλληλα οι «θαλασσί» να νικήσουν τον Β.Α.Ο.Λ. Χίου.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 8-17, 30-40(ημ.), 39-51, 48-71

Πληροφορίες - ρεπορτάζ: 12sports.gr