Τετάρτη, 22 Ιουλίου 2020 19:06

Ο Αίολος …φύσηξε την ΑΕΣ στο Μετς στην πρεμιέρα του πανελληνίου

Ποδαρικό με το …αριστερό έκανε στην Β’ φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων η Αθλητική Ένωση Σαντορίνης. Οι πρωταθλητές Κυκλάδων ηττήθηκαν άνετα από τον Αίολο Μυτιλήνης με σκορ 51-95 στην πρεμιέρα του Γ’ ομίλου της προκριματικής φάσης που διεξήχθη το απόγευμα της Τετάρτης 22 Ιουλίου στο κλειστό γυμναστήριο του Μετς και κάλυψε μέσω live streaming το “telesport.gr” σε περιγραφή του έγκριτου και αξιόλογου δημοσιογράφου, του Αργύρη Παγαρτάνη.

Οι Μυτιληνιοί “καθάρισαν” από το πρώτο δεκάλεπτο την υπόθεση νίκη και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στους νεαρούς αθλητές του Κώστα Αξιώτη να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι, με την κούραση από την ταλαιπωρία του χθεσινού τους τους πολύωρου ταξιδιού  από την βάση τους προς την πρωτεύουσα να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Στρατής Συνοδινός που σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ από την θηραϊκή ομάδα πρώτοι σκόρερ ήταν ο Νικόλας Βλαβιανός (12π.) και ο Φίλιππος Νασούλας (10π.).

Αρκετά νευρικές μπήκαν στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου του Μετς οι δύο ομάδες. Αν στα πρώτα δύο λεπτά προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους, η συνέχεια ανήκε εξολοκλήρου στον Αίολο. Οι Μυτιληνιοί πάτησαν γκάζι και με πρωτεργάτη τον Στρατή Συνοδινό που όποτε έπαιρνε επιθετική προσπάθεια δύσκολα ανακόπταν, προηγήθηκαν με +10 (0-10) στο 6:00 για να ανοίξει το σκορ για την ΑΕΣ ο Νικόλας Βλαβιανός (2-10), λίγα λεπτά αργότερα. Δεν άλλαξε τίποτα στη συνέχεια, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με +16 (7-23) με καλάθι κα φάουλ του Ανδροκλή Ζερβάκη 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Τις βάσεις για την πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στη διοργάνωση έβαλε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αίολος με τους “κυανόλευκους” να μην αφήνουν το πόδι τους από το δεξί πετάλι. Οι πρωταθλητές Κυκλάδων προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με το τρίποντο -με ταμπλό- του Βλαβιανού (14-31), αλλά ο Στρατής Συνοδινός συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του και με τους 17 προσωπικούς του πόντους στο πρώτο ημίχρονο με το καλάθι και φάουλ (16-43) που σημείωσε 1:40 πριν το τέλος του ημίχρονου (18-45) δεν άφησε περιθώρια περαιτέρω αντίδρασης στους αθλητές του Κώστα Αξιώτη.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το δεύτερο ημίχρονο με τον τελικό νικητή να έχει ήδη κριθεί από το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Μυτιλήνης είχε το πολύ σημαντικό προβάδισμα και το διατήρησε και στις δύο τελευταίες περιόδους. Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Αξιώτης να παίξουν οι παίκτες του απέδωσε καρπούς στα μέσα της περιόδου όταν προσπάθησαν να …μαζέψουν την διαφορά και να μειώσουν στους -25 (33-58).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους δύο προπονητές να ανοίγουν το rotation και να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεσή τους. Σημείο αναφοράς, ο τραυματισμός του Γιώργου Μισαηλίδη 7:02 πριν το τέλος του παιχνιδιού που σε φάουλ του Κώστα Μαλλολάρι έπεσε άτσαλα στο παρκέ, αλλά στη συνέχεια και ύστερα από τις πρώτες βοήθειες που του παρασχέθηκαν σηκώθηκε και επέστρεψε στην δράση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζιώγας, Μαρτινάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-23, 18-45 (ημίχρονο), 41-68, 51-95.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Κων. Αξιώτης): Γρηγοριάδης 2, Βλαβιανός 12 (1), Νασούλας 10, Τζινιέρης, Παπαδόπουλος 2, Πελεκάνος 7, Μαλολλάρι 6, Λάζρι, Δελλαμάνης 4, Καραμολέγκος 6, Κασσιδάκης 2, Διαμαντής.

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ (Θεοδ. Γιαννίκος): Πανάγος 10, Μ. Γιαννίκος 3, Βαμβουρέλης, Κώνος, Μισαηλίδης 4, Ζερβάκης 6 (1), Λημναίος 16, Σουσαμλής, Δουμούζης 2, Λαμπρινίδης 14, Συνοδινός 30, Π. Γιαννίκος 10.