Παρασκευή, 24 Ιουλίου 2020 17:40

Πρώτη νίκη για τους πρωταθλητές της ΑΕ Σαντορίνης, 66-60 τον Ιπποκράτη Κω

Την πρώτη τους νίκη πέτυχαν σήμερα οι πρωταθλητές Κυκλάδων, έφηβοι της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης στο δεύτερο παιχνίδι που έδωσαν για το πανελλήνιο πρωτάθλήμα, όπου επικράτησαν με 66-60 του Ιπποκράτη Κω.

Η ομάδα του Κώστα Αξιώτη έβγαλε στο παρκέ τις αρετές που είχε «κρυμμένες» στο πρώτο ματς της σειράς και με έξυπνη διαχείριση, αλλά και κορυφαίο παίκτη τον Βλαβιανό, δεν άφησε ποτέ την αντίπαλη ομάδα να ελπίζει ότι μπορεί αν πάρει κάτι από το συγκεκριμένο ματς.

Η περιγραφή του αγώνα από το site των Δωδεκανήσων, 12sports.gr:

Οι πρωταθλητές Κυκλάδων ξεκίνησαν πολύ καλά (2-7 στο 3’), αλλά ο Ιπποκράτης Κω ισορρόπησε το παιχνίδι και ισοφάρισε 12-12 με βολές του Βάββα. Μέχρι το τέλος του α’ δεκαλέπτου (15-14), οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Κώους να βρίσκουν λύσεις από τους Ιγκιρλή και Βάββα. Αντίθετα το μεγάλο πρόβλημα για τους Δωδεκανήσιους ήταν ο Βλαβιανός, ο οποίος έμοιαζε ασταμάτητος.

Στο β’ δεκάλεπτο η Α.Ε. Σαντορίνης ήταν εμφανώς καλύτερη και παίζοντας πιο σωστό μπάσκετ άρχισε να «χτίζει» διαφορά χάρη αποκλειστικά στον Βλαβιανό. Το σκορ από 23-24 (14’) έγινε 25-30 και μάλιστα με συνεχόμενους πόντους του Βλαβιανού, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (27-37), λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου που έληξε με 29-37.

Στο γ’ δεκάλεπτο, οι Κυκλαδίτες έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό, αφού έπαιξαν με τακτική και έβαλαν τη μπάλα μέσα στη ρακέτα. Έλεγξαν τα ριμπάουντ και ξέφυγαν με 29-40. Όταν μείωσε στο 24’ ο Ιπποκράτης σε 36-42, η Α.Ε. Σαντορίνης πάτησε γκάζι και ξέφυγε με +15 (36-51 στο 27’). Το νερό μπήκε στο αυλάκι, ο Ιπποκράτης ήταν πολύ κακός και πάλι και η Α.Ε.Σ. έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με +16 (43-59), έχοντας βάλει τις βάσεις για την πρώτη της νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Πέτρου Αργυρίου έκανε την ύστατη προσπάθεια να μπει στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 51-59 στο 35’ με πόντους του Καλάβρια.

Ο Βλαβιανός με 2/2 βολές «έσπασε» το σερί του Ιπποκράτη (51-61 στο 35.30), με τους Κώους να επιμένουν με… τρίποντα, χωρίς επιτυχία.

Παρά το γεγονός αυτό, ο Ιπποκράτης δεν τα παράτησε μέχρι το τέλος και πλησίασε σε 58-61 (38’), αφού η Α.Ε.Σ. έκανε λάθη παίζοντας κυρίως για να ροκανίσει το χρόνο.

Στο 1.12’ πριν το τέλος ο Ζαμάγιας έκανε λάθος και στα 52’’ ο Καραμολέγκος διαμόρφωσε το 58-63. Ο Σούλης αστόχησε σε τρίποντο στα 34’’ για να κάνει η Α.Ε.Σ. το σκορ 58-65 και να «καθαρίσει» τη νίκη, που δικαιούταν με βάση την παρουσία της στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ο Ιπποκράτης πάλεψε φιλότιμα στο πρώτο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η παρουσία του ήταν κακή σ’ ένα ακόμη παιχνίδι και πλέον είναι πιθανό το σενάριο να τερματίσει τελευταίος, κάτι που δεν έχει γίνει ποτέ με εκπρόσωπο της Δωδεκανήσου σε πανελλήνιο πρωτάθλημα υποδομών.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-14, 29-37(ημ.), 43-59, 60-66
Διαιτητές: Στρέμπας- Τζίμης

Α.Σ.Κ. ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Αργυρίου): Νικολάου, Ιγκιρλής 5, Βάββας 11, Κανενόπουλος 5, Ζαμάγιας 5, Καλάβριας 16, Βουδούρης 4, Μίλκοβιτς 4, Γιαλλούσης, Σούλης 6, Μπούσι, Επιφάνης 4.
Α.Ε. ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Αξιώτης): Γρηγοριάδης, Βλαβιανός 32, Νασουλας 16, Τζινιέρης, Παπαδόπουλος 6, Πελεκάνος Ι. 7,Μαλολάρι, Λάζρι, Δελλαμάνης, Καραμολέγκος 5, Κασσιδάκης, Διαμαντής