Κυριακή, 04 Οκτωβρίου 2020 00:07

Μεγάλη νίκη των κορασίδων του ΑΟ Άνδρου επί του πρωταθλητή Περιστεριώνα

Καλύτερο ποδαρικό στο φετινό πρωτάθλημα των κορασίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων δεν μπορούσαν να φανταστούν στον ΑΟ Άνδρου.

Οι νεαρές αθλήτριες του Κυριάκου Μουστάκα επικράτησαν με σκορ 59-54 του περυσινού πρωταθλητή στην κατηγορία, του Περιστεριώνα στο “Εμπειρίκειο” πετυχαίνοντας παράλληλα την πρώτη τους νίκη σε επίπεδο κορασίδων απέναντι στο σωματείο της Τήνου στα επτά χρόνια από την ίδρυσή τους.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν η σαββατιάτικη (3/10) αναμέτρηση στη Χώρα της Άνδρου. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες του Παναγιώτη Σιώτη ξέφυγαν στο σκορ κι ανέβασαν την διαφορά δύο φορές στους 10 πόντους.

120837938 250957226334386 5453587061813227540 n

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο… Οι οικοδέσποινες κατάφεραν να ανατρέψουν το -12 (38-50) χάρη στην πίεση που άσκησαν σε όλο το γήπεδο και οδήγησαν σε πολλά λάθη τις αντίπαλές τους. Πήραν κεφάλι στο σκορ κι έφτασαν στην πολύ σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξευγένη, Πρινιωτάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-11, 22-28 (ημίχρονο), 38-44, 59-54.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Νασοπούλου 4, Πέτσα 11, Γκουμένη, Κουλούρη 11, Χέλμη 2, Γιαχουντή 7, Ζαγοραίου, Ζαχαρώδη, Φουντά 5 (1), Φυρίου, Σπυροπούλου, Λανέ 19.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Παν. Σιώτης): Καλογεράκη 2, Σαρρή 2, Μπινιάκου 12, Κουμαριανού, Μαραγκού 6, Δεσύπρη, Πετροπούλου 18, Ψάλτη, Πατακού, Κλαυδιανού 14 (1).