Κυριακή, 11 Οκτωβρίου 2020 21:22

Πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για τις κορασίδες του ΑΠΑΣ, νίκησαν την ΑΕΣ

Με το… δεξί μπήκαν στις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων οι κορασίδες του ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια”. Η ομάδα της ορεινής Νάξου επικράτησε με σκορ 48-39 της ΑΕ Σαντορίνης το βράδυ του Σαββάτου 10 Οκτωβρίου ξεκινώντας ιδανικά τη νέα αγωνιστική περίοδο στον Β’ όμιλο.

Οι οικοδέσποινες του Παναγιώτη Αθανασιάδη εμφανίστηκαν στο παρκέ του “Δημήτριος Περιστεράκης” πιο έτοιμες από τις αντίπαλές τους και με… όπλο την ευστοχία έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ., που πέτυχαν αρκετά ελεύθερα σουτ, πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα.

121336505 3454189724640282 7239452098093482093 n

Από την άλλη πλευρά, οι νεαρές αθλήτριες του Άρη Αντιμισάρη παρά την καλή προσπάθεια, υστέρησαν κυρίως στον αμυντικό τομέα, ωστόσο έδειξαν πως έχουν αρκετά περιθώρια βελτίωσης.

121421556 2715763905348400 931234808184148827 n

Το ματς που ξεκίνησε με 35 λεπτά καθυστέρηση (9:05 μ.μ.) “σημαδεύτηκε” από ένα πρόβλημα που οι αρμόδιοι φορείς θα πρέπει να το λάβουν στα υπόψιν τους στο άμεσο μέλλον… Όπως φανερώνουν και οι σχετικές φωτογραφίες του άρθρου, οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στο γήπεδο με σκουρόχρωμες εμφανίσεις κάτι που δυσκόλευε αρκετά τις προσπάθειές τους.

Βάση κανονισμού: “Οι ομάδες θα πρέπει να έχουν κατ' ελάχιστον 2 σύνολα εμφανίσεων και:• Η πρώτη ομάδα, βάση προγράμματος (γηπεδούχος ομάδα) θα πρέπει να φορά ανοιχτόχρωμες φανέλες (κατά προτίμηση λευκές). • Η δεύτερη ομάδα, βάση προγράμματος (φιλοξενούμενη ομάδα), θα πρέπει να φορά σκουρόχρωμες φανέλες.• Ωστόσο, αν οι 2 ομάδες συμφωνήσουν, μπορούν να αλλάξουν τα χρώματα της εμφάνισής τους”.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πασχάλη, Καλαβρός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-10, 24-22 (ημίχρονο), 38-30, 48-39.

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Παν. Αθανασιάδης): Κωστούλα, Γιαννακοπούλου 28 (3), Μαθιάσου 8 (1), Βελιανίτη, Χουζούρη Κ. 10 (1), Μαργαρίτη 2, Καρούση, Ξενάκη.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Αρ. Αντιμισάρης): Ντίνε, Παντζιαρίδη 13, Δελαμάνη, Τσολακίδου, Τσαβδαρίδου 18, Κεβάνι 6, Εμπέγια, Σεληνιωτάκη, Αργυρού 2, Σταθάκη, Ρούσσου, Τόζαϊ.