Τρίτη, 13 Μαρτίου 2012 12:57

Κέρδισε ο Πανναξιακός κορασίδων τον Πανιώνιο Σαντορίνης στο ΔΑΠΠΟΣ

gynaikes-panionios-pannaxiakos-1-029-1-2012

O Πανιώνιος Σαντορίνης στο Κορασίδων υποδέχτηκε το Σαββάτο 10/03/2012 στις 20:00 στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΠΠΟΣ τον Πανναξιακό στο πλαίσιο του Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης της ΕΣΚΚ.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι όπως εξελίχτηκε στο τέλος ο Πανναξιακός κέρδισε στο τέλος με ένα καλάθι διαφορά με  σκορ 41 - 43. Τα κορίτσια του Πανναξιακού μπήκαν ποιό δυνατά στο παιχνίδι τους και κατάφεραν στο τέλος της 1ης Περιόδου να χτίσουν μια διαφορά + 9 πόντους . Η 2η Περίοδος ήταν κακή και για της δύο ομάδες και από απόδοση αλλά και από συγκομιδή πόντων αφού ο Πανιώνιος πέτυχε μόλις 5 πόντους και ο Πανναξιακός 8 πόντους κλείνοντας το ημίχρονο για τις ομάδες στο 10 - 22. Η 3η Περίοδος είχε τελείως διαφορετική αγωνιστική εικόνα καλύτερη φυσικά και από τις δύο ομάδες αλλά κυρίως από την ομάδα του Πρέκα Μήνα που χτύπησε τον Πανναξιακό με τις ψηλές του παίκτριες (Αλεφραγκή Ραφαηλία - Βαρδά Χαρίκλεια) μέσα στην ρακέτα αλλά η ομάδα του Πανναξιακού ήταν καλή στην επίθεση της και κράτησε μια διαφορά 10 πόντους με το σκορ στο 22 - 32. Ο Πανιώνιος συνέχισε να χτυπάει μέσα από την ρακέτα τον Πανναξιακό και σε συνδυασμό με την καλή του άμυνα στην 4η Περίοδο κατάφερε και ισοφάρισε το παιχνίδι. Ο αγώνας είναι στην κόψη του ξυραφιού στα τελευταία 2 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού με το σκορ να εναλλάσσεται υπέρ της μιας ή της άλλης ομάδας με ένα καλάθι διαφορά, ένα φάουλ τον 5ο στο κρίσιμο σημείο για την καλύτερη παίκτρια Αλεφραγκή Ραφαηλία από την ομάδα του Πανιωνίου ήταν η μεγάλη απώλεια σε αυτό το σημείο του αγώνα. Έρχεται καλάθι για από τα κορίτσια του Πανναξιακού του στα 30 δευτ. πριν το τέλος του παιχνιδιού παίρνουν κεφάλι και ψυχολογικό αβαντάζ με την πίεση για την ισοφάριση να έχει πέσει στα χέρια των κοριτσιών του Πανιωνίου που τελικά στην τελευταία τους επίθεση δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι και να στείλουν το ματς στην παράταση μετά από άστοχη προσπάθεια της Βαρδάς Χαρίκλειας . Η ομάδα του Πανναξιακού ήταν η μεγάλη νικήτρια παίρνοντας το ροζ φύλλο του αγώνα με 41 - 43. Τα κορίτσια του Πανναξιακού το πανηγύρισαν δέοντος την νίκη τους αυτή μετά την λήξη του αγώνα  με τα κορίτσια του Πανιωνίου να φεύγουν φυσικά στεναχωρημένα από την ήττα αλλά ευχαριστημένα από την απόδοση τους και την προσπάθεια τους. Ένα μεγάλο μπράβο και στης δύο ομάδες.

(Α' ΠΕΡ. 05 - 14, Β' ΠΕΡ. 05 - 08, Γ' ΠΕΡ. 12 - 10, Δ' ΠΕΡ. 19 - 11)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ.:

ΝΤΕΡΕ Δ. , ΑΛΕΦΡΑΓΚΗ Σ. , ΑΛΕΦΡΑΓΚΗ Η. , ΔΑΜΙΓΟΥ Α, ΚΑΤΣΙΠΗ Β (C),ΡΕΝΙΕΡΗ Δ, ΒΑΡΔΑ Χ, ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ Α, ΒΛΑΒΙΑΝΟΥ Α.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ.: ΠΡΕΚΑΣ ΜΗΝΑ

ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ.: ΑΛΕΦΡΑΓΚΗ ΡΑΦΑΗΛΙΑ 19 ΠΟΝΤΟΙ, ΒΑΡΔΑ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ 16 ΠΟΝΤΟΙ

William Hill Sports

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ.:

ΗΛΙΑΚΗ Ε, ΠΡΟΠΟΝΑ Σ, ΜΠΙΤΣΙΟΥ Φ (C), ΜΠΟΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ Τ, ΚΑΠΑΡΕΛΗ Μ, ΚΑΤΣΟΥΛΗ Σ, ΚΑΤΣΩΝΗ Σ.

ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ.: ΜΠΙΤΣΙΟΥ ΦΛΩΡΑ 21 ΠΟΝΤΟΥΣ, ΜΠΟΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ ΤΑΤΑΝΙΑ 7 ΠΟΝΤΟΥΣ, ΠΡΟΜΠΟΝΑ ΣΟΦΙΑ 8 ΠΟΝΤΟΥΣ