Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2020 22:10

Ζορίστηκαν, αλλά τα κατάφεραν οι παίδες του Περιστεριώνα επί του αξιόμαχου ΑΟ Μυκόνου

Χωρίς να είναι καλός ο Περιστεριώνας Τήνου πήρε τη νίκη με σκορ 55-53 επί του ΑΟ Μυκόνου για τον Α’ όμιλο του πρωταθλήματος παίδων της ΕΣΚ Κυκλάδων και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του τη φετινή αγωνιστική σεζόν.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου 17 Οκτωβρίου στο κλειστό “Τήνια 1895” και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι νεαροί αθλητές του Αντώνη Βιδάλη είχαν τον έλεγχο σε όλο ματς. Κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με +13 (42-29) στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά μία πεντάλεπτη διακοπή 7:18 πριν το τέλος της περιόδου, επειδή έσβησε ο ηλεκτρονικός πίνακας, τους αποσυντόνισε ευνοώντας αντίθετα τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Γιώργου Σκόρδου πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση σε όλο το ματς, ροκάνισαν την διαφορά, ωστόσο δεν μπόρεσαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση κι έτσι έφυγαν από το νησί της Μεγαλόχαρης με την ήττα, που ήταν η πρώτη τους στο πρωτάθλημα μετά την εκτός έδρας νίκη της πρεμιέρας επί του Άρη Σύρου. Έτσι το τελικό αποτέλεσμα, τους άφησε μία γλυκόπικρη γεύση στα χείλη τους, αφού δεν μπόρεσαν να συνδυάσουν την πολύ καλή απόδοση με τη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πλυτάς, Καραμπατζάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 35-29 (ημίχρονο), 44-40, 55-53.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Παρασκευάς, Χαρικιόπουλος, Σακελλαρόπουλος 11, Δεσύπρης, Νικολόπουλος, Πάντζι 17, Χατζίρης 1, Δελατόλας, Μαρκουΐζος 2, Φώσκολος 3 (1), Χάλαρης 19, Βλαστός 2.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ (Γ. Σκόρδος): Πενταράκης, Ζιέμπα 10 (2), Κανιούρας 9, Βικελής, Δακτυλίδης, Πράσινος, Κατσίρμας 5 (1), Τσαγκάλοβ 7 (1), Κονταράτος 20, Μόσχος, Ξενάριος 2.