Σάββατο, 31 Οκτωβρίου 2020 22:45

Πήραν το τοπικό ντέρμπι οι παίδες του ΑΟ Ερμούπολης, επί του Άρη Σύρου

Ο ΑΟ Ερμούπολης ήταν ο νικητής στο τοπικό ντέρμπι της Σύρου, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου 31 Οκτωβρίου επικράτησε στο “Δημήτριος Βικέλας” του Άρη με σκορ 54-58 και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα των παίδων του Α’ ομίλου της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι τυπικά φιλοξενούμενοι του Ανδρέα Ρουμάνι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα χάρη στην πιεστική άμυνα που εφάρμοσαν από την αρχή της αναμέτρησης, οδηγώντας τους “κιτρινόμαυρους” του Λευτέρη Λαζαρίνου σε αρκετά λάθη.

123441972 1525061157702280 2369590215193657546 n

Παρά το γεγονός πως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΑΟ Ερμούπολης ξέφυγε στο σκορ με 13 πόντους διαφορά, ο Άρης μείωσε στους τέσσερις, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κάνει την ολική ανατροπή κι έτσι γνώρισε την τρίτη του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις τη φετινή σεζόν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρουδιάς, Μπιστιτζάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 27-30 (ημίχρονο), 40-41, 54-58.

ΕΑΟ ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ (Λ. Λαζαρίνος): Γαδ, Κολσούζογλου 12 (2), Γλύκας, Χρυσαφίδης 8, Ανδρεαδάκης, Φρέρης, Κόκκαλης, Κουτσός 5, Καλογερόπουλος, Βαρθαλίτης 25, Στρογγύλης, Αρώνης 2.

ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδ. Ρουμάνι): Καραπαναγιωτίδης 2, Πρίντεζης 2, Τσιομπάνης Φιλ., Δαλέζιος 4, Κόκκαλης, Μετά-Τσικούδης 1, Ζούμπερης 8, Βαμβακούσης 12, Σταχτάς 2, Δριλλάκης 5 (1), Βαρθαλίτης 5 (1), Τσιομπάνης Αλκ. 17.