Κυριακή, 01 Νοεμβρίου 2020 16:34

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους έφηβους της ΑΕ Σαντορίνης επί του Πανναξιακού ΑΟΚ

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ΑΕ Σαντορίνης να κάμψει την αντίσταση του Πανναξιακού ΑΟΚ και να επικρατήσει με σκορ 65-44 στην πρεμιέρα του Β’ ομίλου του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Οι περυσινοί πρωταθλητές στην κατηγορία μπήκαν από την αρχή της κυριακάτικης (1/11) αναμέτρησης στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ δυνατά και ουσιαστικά… τελείωσαν το ματς από την πρώτη περίοδο όπου προηγήθηκαν με +16 (18-2) με τους Ναξιώτες να πετυχαίνουν τους δύο πόντους τους από την γραμμή της “φιλανθρωπίας” με τον Δημήτρη Τόμπα.

123186136 1525857654289297 9046426551020768945 n

Οι νεαροί αθλητές του Κώστα Αξιώτη συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και στο υπόλοιπο παιχνίδι. Έλεγξαν τον ρυθμό, έβρισκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα των παικτών του Γιάννη Καραγκιολίδη και διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά ασφαλείας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 12-16) οι γηπεδούχοι έριξαν λίγο τον ρυθμό τους κι αυτό είχε σαν συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν την διαφορά χωρίς όμως να μπορέσουν για το κάτι παραπάνω.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Γαβαλάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-2, 37-19 (ημίχρονο), 53-28, 65-44.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Κων. Αξιώτης): Γρηγοριάδης 7 (1), Νασούλας 18, Διαμαντής, Σιγάλας, Κοκιόπουλος Σ. 9 (1), Μαλολλάρι 13 (1), Λάζρι 2, Δελαμάνης 6, Ζωχιός, Ξαγοράρης, Καραμολέγκος 2, Κοκιόπουλος Γ. 8.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΚ (Ιωαν. Καραγκιολίδης): Δέτσης 1, Μελισσουργός 7, Κάρλοβιτς Α., Μητσέας 1, Μαυρομμάτης 8, Βαλέττας, Τόμπας 7 (1), Σαράντος, Κάρλοβιτς Ε., Μανδηλαράς 14, Φλεριανός 6.