Σάββατο, 24 Μαρτίου 2012 10:35

Τελικό Κορασίδων: Ερμούπολη - Περιστεριώνας

korasides-ermoupoli-peristerionas-24-3-2012-0

Χθες το πρωί πραγματοποιήθηκε ο τελικός αγώνας για το πρωτάθλημα των κορασίδων μεταξύ των ομάδων.

Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ-ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ.

Ήταν ένας αγώνας με ισοδύναμες ομάδες και με τις δύο να θέλουν το κύπελλο. Όμως σε έναν αγώνα μπάσκετ έχουμε πάντα έναν νικητή και στην προκείμενη περίπτωση ήταν η ομάδα της Ερμούπολης με σκορ 51-49.Οι ομάδες έχουν συναντηθεί και στο παρελθών και πάλι νικήτρια ήταν η ομάδα του Αντρέα Μαύρου. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό αλλά και με πολλά φάουλ από την ομάδα της Σύρου (τέσσερις βασικές παίκτριες έπαιξαν για περίπου 4 λεπτά με 4 φάουλ).Καθ όλη την διάρκεια οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την ομάδα του Περιστεριώνα να είναι αρκετές φορές μπροστά όμως να μην μπορεί να κρατηθεί μπροστά.

Το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν το πιο δραματικό και αυτό γιατί η ομάδα της Τήνου ήταν μπροστά στο σκορ με 48-49.Ένα τρίποντο όμως από πλευράς Ερμούπολης έβαλε φωτιά στον αγώνα με την ομάδα της Σύρου να προηγείται τώρα με 51-49. Όμως ο Περιστερίωνας είχε μια ακόμη επίθεση αν η αθλήτρια της Τήνου ευστοχούσε ο αγώνας θα πήγαινε στην παράταση όμως για καλή τύχη της ομάδα της Σύρου αυτό δεν έγινε και έτσι στέφθηκε πρωταθλήτρια Κυκλάδων. Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες.