Τετάρτη, 07 Απριλίου 2021 22:05

Ρετιρέ για… τρεις στην Α1 γυναικών

Αναλλοίωτη παρέμεινε η κατάσταση στον βαθμολογικό πίνακα της Α1 εθνικής κατηγορίας μπάσκετ γυναικών μετά το πέρας και της 8ης αγωνιστικής που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 7 Απριλίου.

Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και ΟΑ Χανίων επικράτησαν των αντιπάλων τους και διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας από 13 βαθμούς.

panathinaikos dafni
Δίχως να… ιδρώσει ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με σκορ 79-51, στο τελευταίο ματς της ημέρας, με τις “πράσινες” να συνεχίζουν τις πολύ καλές εμφανίσεις των τελευταίων αγωνιστικών και την Κόλμπι Μόργκαν να πετυχαίνει 27 πόντους (2/5 βολές, 8/9 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ρ., 3ασ., 2 κλ., 2 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής). Οι αθλήτριες της Ελένης Καπογιάννη μπήκαν με… φόρα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με σκορ 24-8 στο πρώτο δεκάλεπτο, διαφορά την οποία διατήρησαν με χαρακτηριστική άνεση, μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός Εσπερίδες

Με… σπασμένα τα φρένα από την εκτός έδρας νίκη στην Λευκάδα την περασμένη Κυριακή συνέχισε ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτισσες επικράτησαν των Εσπερίδων με το εκκωφαντικό σκορ 132-84, ενώ το ημίχρονο είχε λήξει 80-24 (!). Στο τρίτο δεκάλεπτο ξεπέρασαν τους 100 (102-58) και τους 121 (προηγούμενο επιθετικό ρεκόρ, από το παιχνίδι κυπέλλου του περασμένου Οκτωβρίου με τους Πάνθηρες Καβάλας) στο 37’ (123-79).

oax pasgiannina
“Θρίλερ” ήταν η αναμέτρηση στην Κρήτη, με τα Χανιά να επικρατούν του ΠΑΣ Γιάννενα με σκορ 68-66, παραμένοντας για ακόμα μία εβδομάδα στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε με σκορ 63-58 στο 38’ και 65-61 στα 51 δευτερόλεπτα για το φινάλε, όμως ο ΠΑΣ απάντησε με τρίποντο της Μπράουν στα 37’’ για το 65-64. Ο ΟΑ Χανίων στάθηκε ψυχραιμότερος από την γραμμή των ελεύθερων βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα κι έφτασε στην επικράτηση με σκορ 68-66, καθώς το τρίποντο της νίκης, από την Μπράουν, στο φινάλε, δεν βρήκε στόχο.

paok elef
Σκορ και θέαμα προσέφερε ο ΠΑΟΚ, που “διέλυσε” με κατοστάρα την Ελευθερία Μοσχάτου (103-56), στον δρόμο για την είσοδο στην τετράδα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης φρόντισε να “καθαρίσει” το παιχνίδι από την πρώτη περίοδο, όταν και προηγήθηκε με σκορ 13-1, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 29-11, με την διαφορά ολοένα και να ανεβαίνει, με την πάροδο του χρόνου και να… κλειδώνει στους 47 πόντους (103-56).