Κυριακή, 13 Ιουνίου 2021 10:15

Ονειρικό ντεμπούτο Παπαχρήστου με τις κορασίδες του Άρη, περηφάνεια στον ΑΟ Άνδρου

Ντεμπούτο βγαλμένο από όνειρο για την Κατερίνα Παπαχρήστου. Η πρώην καλαθοσφαιρίστρια του ΑΟ Άνδρου που την περυσινή σεζόν πήρε μεταγραφή για τον Άρη Θεσσαλονίκης αγωνίστηκε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κορασίδων και η ομάδα της επικράτησε στο παραδοσιακό ντέρμπι της συμπρωτεύουσας επί του ΠΑΟΚ με σκορ 62-75 στο κλειστό της Πυλαίας.

papakosta 2

Η εμφάνιση της Παπαχρήστου ήταν άκρως εντυπωσιακή! Η νεαρή Ανδριώτισσα αθλήτρια σημείωσε double-double με 18 πόντους και 23 ριμπάουντ και απέδειξε σε όλους πως η κίνηση των “κιτρινόμαυρων” να την αποκτήσουν το περασμένο καλοκαίρι μόνο τυχαία δεν ήταν. Αυτό άλλωστε επεσήμανε περιχαρής για την επιτυχία της πρώην παίκτριά του, ο προπονητής του ΑΟ Άνδρου, ο Κυριάκος Μουστάκας, ο οποίος έγραψε χαρακτηριστικά στο προσωπικό του προφίλ στη σελίδα κοινωνικής δικτύωσης:

«Το λιγότερο που νοιώθω είναι περήφανος. Είσαι τρανή απόδειξη ότι αξίζει οι μεγάλες ομάδες και η ΕΟΚ να κοιτούν τα παιδιά από την επαρχεία, που έχουν να δώσουν τόσα πολλά αλλά δυστυχώς οι ευκαιρίες που παίρνουν είναι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού».

papakosta 4

Όσο για τα του ματς; Οι “κιτρινόμαυρες” πήραν τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα. Έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 11-15 και στο ημίχρονο αύξησαν τη διαφορά στους +15 (23-38). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντεπιτεθεί και μείωσε στους έξι πόντους (44-50), όμως ο Άρης κράτησε το προβάδισμα και το αύξησε στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στο 62-75 πανηγυρίζοντας τη νίκη μετά την μεγάλη αποχή των ομάδων από την δράση…