Τρίτη, 22 Ιουνίου 2021 18:27

Ροζ φύλλο αγώνα στη Μύκονο και πρόκριση στο F4 για τους Παίδες του Περιστεριώνα [pics-vid]

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Περιστεριώνας Τήνου κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στη Μύκονο απέναντι στην ομώνυμη ομάδα με σκορ 38 - 42, με τη νίκη αυτή να του δίνει την πρόκριση του στο Final 4 του πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε με της δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 7-6. Το σκοράρισμα διατηρήθηκε σε χαμηλό επίπεδο και στο 2ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 13-13.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα του Α.Ο. Μυκόνου να μπαίνει πολύ δυνατά και με... μπροστάρη τους Κονταράτο και Κάνιουρα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν ένα 10-0 και να προηγηθούν με σκορ 23-13. Ο Περιστεριώνας όμως αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Σακελλαρόπουλο ολοκλήρωσε την 3η περίοδο παίρνοντας προβάδισμα 1 πόντου, με 27-28.

Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο 10λεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, επιδιώκοντας τη νίκη. Η ομάδα του Γιώργου Σκόρδου κατάφερε να προηγηθεί 04:38 πριν το τέλος του αγώνα με 34-32, όμως ένα κρίσιμο τρίποντο του Σακελλαρόπουλου έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Περιστεριώνα με 34 - 35.

Ο Α.Ο. Μυκόνου κατάφερε να μειώσει ξανά στον πόντο (36-37) 01:45 πριν το τέλος του αγώνα με καλάθι του Ζιέμπα, όμως με μία βολή του Σακελλαρόπουλου και ένα τρίποντο από τον Μαρκουίζο πήγαν τη διαφορά στους +4 πόντους.

Η ομάδα της Τήνου κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στο σκορ και επικράτησε τελικά με 38-42 εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στο Final 4 της ΕΣΚ Κυκλάδων, που θα είναι είναι το 6ο συνεχόμενο για την ομάδα του Αντώνη Βιδάλη.

Παίδες: ΑΟ Μυκόνου – Περιστεριώνας Τήνου 38-42

Διαιτητής: Σαμοθράκης

Δεκάλεπτα: 7-6, 6-7, 14-15, 11-14

ΑΟ Μυκόνου (Σκόρδος): Βικέλης, Ξενάριος 4, Κανιούρας 8, Μπουγιούρης, Δακτυλίδης 3 (1), Πράσινος, Κατσιρμάς 3, Πενταράκης, Ζιέμπα 4, Κονταράτος 11, Τσουγκάλοφ 5

Περιστεριώνας Τήνου (Βιδάλης): Παρασκευάς, Ψαρρός, Σακελλαρόπουλος 19 (3), Δεσύπρης, Βλαστός, Πάντζι 12, Χατζίρης 2, Δελλατόλας, Μαρκουίζος 5 (1), Φώσκολος, Χάλαρης 4, Γιαννίτσης.