Τρίτη, 22 Ιουνίου 2021 23:02

Σπουδαίο “διπλό” οι κορασίδες του ΑΟ Πάρου επί της ΑΕ Σαντορίνης

Μεγάλη νίκη στο ανοιχτό γήπεδο του Καμαρίου πανηγύρισαν οι κορασίδες του ΑΟ Πάρου, όπου το βράδυ της Τρίτης 22 Ιουνίου επικράτησαν της ΑΕ Σαντορίνης με σκορ 33-49.

Οι νεαρές αθλήτριες του Γιώργου Ζαμπακόλα ήταν εξαιρετικές στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν διψήφια διαφορά, την οποία κράτησαν μέχρι το φινάλε και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Ένα ροζ φύλλο αγώνα που τις φέρνει ισόβαθμες στην δεύτερη θέση με τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” με 7 βαθμούς, διατηρώντας παράλληλα ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στο φάιναλ φορ.

196452443 181379920615535 5579808979162643362 n

Τα πάντα θα κριθούν από τα αποτελέσματα των αγώνων που ακολουθούν ανάμεσα στο σωματείο της ορεινής Νάξου και της Πάρου (28 & 29/6), για να δούμε πως θα διαμορφωθούν οι ισοβαθμίες εφόσον προκύψουν. Από τα αποτελέσματα αυτά θα κριθεί και η συμμετοχή στην τελική φάση της πρωτοπόρου (10β.) στη βαθμολογία ΑΕΣ, η οποία “επιθυμεί” 2-0 νίκες είτε του ΑΠΑΣ, είτε του ΑΟΠ, αφού σε περίπτωση 1-1 νίκες δεν έχει το πλεονέκτημα μιας κι έχει χάσει την διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια.

202417719 3561446040660688 8864967975646702157 n

Μπορεί στα δύο προηγούμενα ματς της ΑΕΣ, του παιδικού το περασμένο Σάββατο (19/6) και των κορασίδων την περασμένη Κυριακή (20/6), στο ανοιχτό γήπεδο του Καμαρίου να κυριαρχούσε η πολύ ζέστη, στο παιχνίδι με τον ΑΟΠ όμως το κυρίαρχο καιρικό φαινόμενο ήταν η έντονη υγρασία.

“Άδειες” πνευματικά και σωματικά εμφανίστηκαν οι κορασίδες του Άρη Αντιμισάρη από τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια που έδωσαν σε διάστημα δύο ημερών κάτι που φαίνονταν κι από την προθέρμανση. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τις φιλοξενούμενες να έχουν πάρει ένα ισχνό προβάδισμα ενός πόντου (11-12). Στη δεύτερη περίοδο, οι Παριανές εκμεταλλευόμενες την αστοχία των αντιπάλων τους και χάρη στις γρήγορες επιθέσεις που εκδήλωναν και με την αρχηγό τους, την Φλώρα Βιώνη να πετυχαίνει 12 πόντους με ένα τρίποντο από τους 14 συνολικούς της ομάδας της, τελείωσαν το ημίχρονο έχοντας ένα προβάδισμα +7 πόντων (19-26).

203425305 545984663120899 8568227164353896105 n

Η κλειστή άμυνα των κοριτσιών του Γιώργου Ζαμπακόλα στο τρίτο δεκάλεπτο, οδήγησε τις Σαντορινιές να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι στην περίοδο αυτή δύο λεπτά πριν το τέλος της. Η διαφορά είχε φτάσει στους +10 (26-36) για τον ΑΟ Πάρου και η τέταρτη περίοδος ήταν μία τυπική διαδικασία με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν τη μεγάλη σημασίας νίκη και να ανταμείβονται για τους κόπους τους, καθώς εν μέσω της διακοπής του πρωταθλήματος και της καραντίνας δεν έπαψαν επ' ουδενί να κάνουν ατομικές προπονήσεις.