Πέμπτη, 01 Ιουλίου 2021 00:06

Έκαναν το “χρέος” τους, απέναντι στον αξιόμαχο Πανναξιακό ΑΟΚ οι παίδες της ΑΕ Σαντορίνης

Το “χρέος” της έκανε η ΑΕ Σαντορίνης το βράδυ της Τετάρτης 30 Ιουνίου στη Νάξο.

Στο πλαίσιο του παιδικού πρωταθλήματος του Β’ ομίλου της ΕΣΚ Κυκλάδων, η θηραϊκή ομάδα επικράτησε του Πανναξιακού ΑΟΚ με σκορ 38-58 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο.

Όπως φανερώνει και το τελικό σκορ, το ματς δεν αντέχει κριτικής. Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα με 13 πόντων (3-16).

AES PAIDES 30 6

Η επικράτηση της ΑΕΣ ήρθε σχετικά εύκολα για τους παίκτες του Χάρη Πεταλωτή, ο οποίος δοκίμασε διάφορα πράγματα κι έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Πλέον στο “κυανέρυθρο” στρατόπεδο έχουν στο μυαλό τους το τελευταίο ματς στο φετινό μαραθώνιο του πρωταθλήματος, πριν το φάιναλ φορ, κόντρα στον ΑΟ Πάρου το Σάββατο 3 Ιουλίου, στις 6:30 μ.μ. εντός έδρας.

Από την άλλη πλευρά, ο Πανναξιακός παρατάχθηκε στο ματς με μόλις πέντε παίκτες και για αυτό τόσο ο προπονητής τους, ο Γιάννης Καραγκιολίδης, όσο και οι νεαροί αθλητές που έβγαλαν εις πέρας και τα 40 αγωνιστικά λεπτά, είναι άξιοι συγχαρητηρίων. Δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δείχνοντας χαρακτήρα και ότι το μέλλον τους ανήκει.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλαβρός, Πασχάλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-16, 13-30 (ημίχρονο), 30-46, 38-58.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΚ (Γ. Καραγκιολίδης): Βάβουλας 8, Θεοδοσίου 2, Γεωργακόπουλος 2, Μητσέας 9, Μανδηλαράς 17.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Χαρ. Πεταλωτής): Τζέλλος 2, Γρηγοριάδης, Γκιοπαλάι 12, Διαμαντής 2, Στρίμπας 2, Φύτρος Ιωαν., Μαλολλάρι, Μουρατίδης 6, Χάλαρης 4, Φύτρος Ηλ. 10, Φύτρος Κωστ. 14, Λατίφι 6.