Παρασκευή, 20 Αυγούστου 2021 18:23

Ιστορική νίκη και πρόκριση στις 6 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας για τους Εφήβους του ΑΠΑΣ Νάξου

Μία από τις πιο ιστορικές επιτυχίες στην ιστορία του συλλόγου σημείωσαν πριν λίγο οι πρωταθλητές Κυκλάδων Έφηβοι του ΑΠΑΣ Νάξου που επικράτησαν 56-50 της Καλύμνου και πέρασαν έτσι στο Final-6 του πανελλήνιου πρωταθλήματος, καθώς στο άλλο ματς τα Χανιά νίκησαν τους Ίωνες Χίου.

Πέρα για πέρα δίκαια χαρακτηρίζεται η νίκης του ΑΠΑΣ Νάξου που μετά τη χθεσινή νίκη κόντρα στα Χανιά το πίστεψαν και με κατάθεση ψυχής στο σημερινό ματς έκαναν το win - win, που τους έδωσε τον τίτλο του πρωταθλητή Αιγαίου και το εισιτήριο για την τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

238739081 273191537561998 4722492026114821988 n

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ο αγώνας όπως τον περιγράφει το 12sports.gr:

Από τη αρχή του αγώνα η ομάδα του Χρήστου Καλαϊτζίδη βρέθηκε πίσω στο σκορ και παρά το γεγονός ότι έβγαλε αντίδραση δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, οπότε ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στο γ’ όμιλο της προκριματικής φάσης με απολογισμό ένα ροζ και δύο κίτρινα φύλλα αγώνα.

Οι πρωταθλητές Κυκλάδων ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 0-10 (4’), πιάνοντας στον ύπνο τους «σφουγγαράδες». Τα Φανάρια Νάξου έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα (5-16 στο 7’) και έκλεισαν με διψήφια διαφορά το α’ δεκάλεπτο (8-18). Στη συνέχεια η Ακαδημία Καλύμνου, πιέζοντας ασφυκτικά στην άμυνα έβγαλε αντίδραση κα άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Έτσι μείωσε σε 15-21 (16’) και 17-23 (18’), ενώ μείωσε ακόμη και σε 21-23 για να τελειώσει το ημίχρονο στο -3 (21-24). Στο γ’ δεκάλεπτο, οι Κυκλαδίτες ξεκίνησαν καλά (21-30 στο 22’), αλλά οι Καλύμνιοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κουλιανού επέστρεψαν (27-32). Και πάλι οι Ναξιώτες βρήκαν λύσεις (29-39 στο 27’), έχοντας το πάνω χέρι στο γ’ δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 34-43.

Φυσικά η Ακαδημία δεν τα παράτησε και με το «καλημέρα» της τελευταίας περιόδου μείωσε σε 39-43 (31’), ενώ έγινε… ενοχλητική στα Φανάρια (44-49 στο 35’). Η ομάδα της Νάξου πάντως έδειξε χαρακτήρα (44-51 στο 36’ και 47-54 στο 39’) και πήρε δίκαια τη νίκη, αφού είχε το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 8-18, 21-24(ημ.), 34-43, 50-56

Διαιτητές: Σκούτας- Μαρτινακος

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Καλαϊτζίδης): Μπουλαφέντης 3(1), Μούγκρος 3, Κουλιανός 17(5), Σισώης 7, Πελεκάνος 7, Λωρίτης, Τσαγκάρης, Πιζάνιας 7, Πιλάτος, Οικονόμου 6(2), Πλάτσης, Τρικοίλης.

ΦΑΝΑΡΙΑ ΝΑΞΟΥ (Μανωλιτσάκης): Γκιόργκα, Παπανικολάου 10, Λιανόπουλος 6(1), Βόμβας 5, Σεΐντίνι 18(1), Κούρτης 7(1), Χίλα Τ., Χίλα Α. 10(1).