Σάββατο, 02 Οκτωβρίου 2021 22:00

Ξεκίνημα με το... δεξί για τους έφηβους της ΑΕ Σαντορίνης κόντρα στον ελλιπή ΑΟ Πάρου

Πρεμιέρα με νίκη στο εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων έκανε η ΑΕ Σαντορίνης.

Η θηραϊκή ομάδα επικράτησε με σκορ 57-63 του ΑΟ Πάρου στο κλειστό της Μάρπησσας το Σάββατο 2 Οκτωβρίου το βράδυ και ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στον Β' όμιλο.

Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι παρατάχτηκαν στην αναμέτρηση με αρκετές ελλείψεις και ο Θοδωρης Καζακίδης είχε μόλις έξι παίκτες στη διάθεσή του, ξεκίνησαν πιο "ζεστά" το ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 15-7. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία διαφορετική ιστορία, καθώς το σύνολο του Χάρη Πεταλωτή πάτησε... γκάζι και με τρία τρίποντα, από ένα των Κωστή Μαλολλάρι, Ιορδάνη Γρηγοριάδη και Χάρη Μουρατίδη πήγε στα αποδυτήρια με +8 (22-30).

244035451 406312654476328 6400582577385351319 n

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο με τους Παριανούς να ξεμένουν από δυνάμεις, αφού οι Γιάννης Αλιπράντης, Αλέξανδρος Θωμόπουλος και Αλέξης Σκιαδάς δεν βγήκαν λεπτό από την αναμέτρηση, ενώ να σημειωθεί πως ο νεαρός Γιάννης Ασπρολούπος έκανε το ντεμπούτο του με το τμήμα του εφηβικού του ΑΟΠ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι οικοδεσπότες προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά και το κατάφεραν. Με πολύ καλή άμυνα πλησίασαν στους τέσσερις πόντους, ωστόσο οι παίκτες του Χάρη Πεταλωτή διατήρησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.