Κυριακή, 03 Οκτωβρίου 2021 19:59

Έδειξαν με το... καλημέρα τις προθέσεις τους οι έφηβοι του ΑΟ Άνδρου κόντρα στον ΑΟ Μυκόνου

Με μία σπουδαία εντός έδρας νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΑΟ Άνδρου για τον Α' όμιλο του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Η ομάδα του βορείοτερου νησιού του νομού επικράτησε με σκορ 83-38 του ΑΟ Μυκόνου το απόγευμα της Κυριακής 3 Οκτωβρίου στο "Εμπειρίκειο" με τους παίκτες του Κυριάκου Μουστάκα να βγάζουν πολύ πάθος στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.

Οι γηπεδούχοι, μετά από την πρώτη αναγνωριστική περίοδο, από το δεύτερο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους. Ξέφυγαν στο σκορ και από εκεί και έπειτα δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους. Έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης σε άμυνα και επίθεση και με επί μέρους σκορ 23-11 στη δεύτερη περίοδο κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (37-20). Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τους Ανδριώτες να μην αφήνουν το πόδι πατημένο από το γκάζι και να κατακτούν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος στο πρωτάθλημα αρκετά εύκολα κι ανώδυνα.

243915419 634916037886395 7788557839509327004 n

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του νησιού των ανέμων στο ντεμπούτο του Δημήτρη Μανωλιτσάκη στον πάγκο της και στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΚ έδειξε ένα αξιοπρεπές σύνολο, άφησε ελπίδες ότι αν συνεχίσουν οι νεαροί αθλητές της τη δουλειά που γίνεται θα καταφέρουν να δημιουργήσουν ένα δυνατό σύνολο που θα έχει αξιοπρεπή πορεία στο πρωτάθλημα.