Κυριακή, 03 Οκτωβρίου 2021 23:08

"Καθάρισαν" στο δεύτερο ημίχρονο οι έφηβοι του ΑΠΑΣ Νάξου στην πρεμιέρα, επί του αξιόμαχου Πλοηγού Αντιπάρου

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον ΑΠΑΣ Νάξου "Τα Φανάρια" να κάμψει την αντίσταση του Πλοηγού, αφού με ένα ξέσπασμα στην επανάληψη (27-45) πήρε μεγάλη διαφορά και έφτασε στη νίκη με σκορ 57-84 στην δική τους πρεμιέρα στον Β' όμιλο του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό της Μάρπησσας το βράδυ της Κυριακής 3 Οκτωβρίου κι έκλεισε την αυλαία των αναμετρήσεων της 1ης αγωνιστικής, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο έληξε με σκορ 30-39 υπέρ των φιλοξενούμενων.

244013935 951398088777736 4886638280752160941 n

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ωστόσο, οι περυσινοί πρωταθλητές στην κατηγορία έτρεξαν, πίεσαν πολύ στην άμυνα σε όλο το γήπεδο, αλλά και πάνω στον Ανδρέα Φαρούπο, πέτυχαν τρία καθοριστικά τρίποντα με τον Διονύση Δόκλη στην τρίτη περίοδο και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση ροζ φύλλο στο ντεμπούτο του Μιχάλη Βερβαινιώτη στον πάγκο των "ορεινών" και στα πρωταθλήματα της ΕΣΚΚ.

244003011 905298083407627 3803888431015520695 n

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Αντιπάρου που παρατάχθηκε στο ματς με μόλις τέσσερις έφηβους, τους Ανδρέα Φαρούπο, Άγγελο Καστανιά, Αντριάν Βισκούλι και Ηλία Σκιαδά είχε διάθεση, έδειξε καλά στοιχεία κι άφησε υποσχέσεις για μία αξιοπρεπή πορεία στο φετινό πρωτάθλημα.