Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 20:21

Τους βγήκε η κούραση και ήττα στην πρεμιέρα από τον Πρωτέα για τις γυναίκες της ΑΕ Σαντορίνης

Την ήττα γνώρισε από τον Πρωτέα η ΑΕ Σαντορίνης στην έναρξη της νέας σεζόν του 2ου ομίλου του Νότου της Α2 εθνικής κατηγορίας μπάσκετ γυναικών, στην αναμέτρηση που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής 17 Οκτωβρίου στο κλειστό της Βούλας “Γεώργιος Γεννηματάς” με σκορ 57-36.

Η θηραϊκή ομάδα παρά το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέσα στο παιχνίδι, στην επανάληψη τα σημάδια της κούρασης, καθώς και η έλλειψη φιλικών παιχνιδιών στα πόδια των αθλητριών του Θοδωρή Μάμμου έκαναν την εμφάνισή τους.

Οι οικοδέσποινες της Ελένης Μίχα, με πιο βαθύ ρόστερ, στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Κάπου εκεί τελείωσαν τα “καύσιμά” της ΑΕΣ, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα των νοτίων προαστίων να προηγηθεί στο τρίτο δεκάλεπτο με 43-29 και να πάρει τη νίκη με 57-36 τελικό σκορ σε ένα παιχνίδι που κάποια “φαλτσοσφυρίγματα” των διαιτητών να... βγάζουν μάτια!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάμπος, Θεοδοσόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 30-24 (ημίχρονο), 43-29, 57-36.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μίχα, Κουτρόγιαννου) : Χατζηβασιλείου 7(1), Ξενιτοπούλου, Σπαθάρου 4, Κουζούκα, Ζουρνή 21, Σακελλαρίου 6(2), Χατζηγιακουμή 8, Αναστασοπούλου Μ. 7, Χατζηδάκη, Σκουμπάκη, Αναστασοπούλου Χ. 4, Περδικάκη.

ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ (Θοδ. Μάμμος) : Τρούνι, Μ. Τσούπα, Σιγάλα 3, Αξιοπούλου 3, Ρεντζεπέρη 14, Παπαμαρκάκη 6, Πετράκη 2, Σπηλιότις 8