Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 21:06

“Αυτοκτόνησε” δια χειρός Γιώργου Σγούρου ο ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” στη Ραφήνα

Όταν στην προαναγγελία της αναμέτρησης του Αργοναύτη εναντίον του ΑΠΑΣ Νάξου “Τα Φανάρια” κάναμε σχετική αναφορά στην παρουσία του γιου του πρώην προπονητή του ναξιώτικου συλλόγου του Ρόμπερτ Σγούρου, του Γιώργου στο ρόστερ της ομάδας της Ραφήνας κανένας, πόσο μάλιστα εμείς θα μπορούσε να φανταστεί πως θα είναι το κεντρικό πρόσωπο της αναμέτρησης… Κι όμως…

Ο 17χρονος γκαρντ του σωματείου της ανατολικής Αττικής ήταν εκείνος που με τρίποντο …μαχαιριά στην δεύτερη παράταση (!) (64-64 κ.α., 72-72 α΄παρ.) 20,6’’ πριν από τη λήξη “καθάρισε” την υπόθεση νίκη για την ομάδα του. Ο Αργοναύτης υποχρέωσε το σύνολο του Λευτέρη Τσαουσίδη να ξεκινήσει με το… αριστερό τις επίσημες υποχρεώσεις του (84-83) στον 1ο όμιλο της Β’ εθνικής κι ενώ όλα έδειχναν πως οι Ναξιώτες θα ήταν εκείνοι που θα έφευγαν με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές τους από το κλειστό της Ραφήνας.

Arg APAS 2

Πιο συγκεκριμένα, 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας ο ΑΠΑΣ προηγήθηκε με +6 (58-64) κι έκτοτε δεν κατάφερε να σκοράρει άλλο. Ο Βαγγέλης Συγγούνας ήταν αυτός που με μία βολή ισοφάρισε (64-64), ενώ δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Σπύρος Μάκαρης με 0/2 βολές έχασε την ευκαιρία να χαρίσει στα Φανάρια τη νίκη.

Στην παράταση ο Συγγούνας πάλι με μία βολή, έκανε το σκορ 72-72 οδηγώντας το παιχνίδι στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, με 31,1’’ να απομένουν ο Σωκράτης Ψαρόπουλος ήταν αυτός που έκανε το σκορ 81-83, ενώ αστόχησε στη βολή που κέρδισε. Ακολούθησε το τρίποντο του Γιώργου Σγούρου, ενώ αμέσως μετά ο Γιώργος Ντούσιας κέρδισε με 8.4” να απομένουν φάουλ χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει βολή (0/2).

Arg APAS 3

Στην τελευταία επίθεση, ο Ιάκωβος Μιλιντίγεβιτς δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο λέι απ της νίκης κι έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία πολύ μεγάλη νίκη με το “καλημέρα” στο φετινό πρωτάθλημα. Μία νίκη ωστόσο δεν ήρθε αναίμακτα για τους γηπεδούχους που έχασαν με τραυματισμό και τον Γιάννη Ζακυνθινό από το δεύτερο δεκάλεπτο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλογερόπουλος Φ., Κοντίλης, Βελέντζας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 32-33 (ημίχρονο), 46-49, 64-64κ.αγ., 74-74 (1η παράταση), 84-83.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ (Γ. Γιαννακόπουλος): Σγούρος 12 (2), Συγγούνας 10, Κόρμπος, Γεραμάνης 21 (1), Ντούσιας 8 (1), Ζακυνθινός, Κορομηλιάς 4, Μητσάκης 5 (1), Σβάρνας 11 (2), Βασιλείου, Παλλάντζας, Σταμέλος 13 (2).

ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Λ. Τσαουσίδης): Μιλεντίγιεβιτς 24 (3), Πολίτης, Δόκλης, Ψαρόπουλος 18 (1), Μάκαρης 1, Προδρόμου 10, Χάρος, Βουτυρόπουλος, Σαρρής 1, Αναγνωστόπουλος 18, Κατσουλάκος 11 (2).