Δευτέρα, 15 Νοεμβρίου 2021 00:53

Ήττα για την Σαντορίνη από τον Αμύντα

Δεν τα κατάφερε η Σαντορίνη απέναντι στον Αμύντα γνωρίζοντας την ήττα με 68-48.

Οι παίκτριες το Θοδωρή Μάμμου δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων και υπέστησαν ευρεία ήττα με σκορ 68-48.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα της Σαντορίνης να προηγείται γρήγορα με 0-4, με τον Αμύντα να πετυχαίνει ένα σερί 11-0 και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-12!  Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός παρέμεινε πολυ υψηλός με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 39-27!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχες ανέβασαν τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο στο +17 (53-36)!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΣ μείωσε σε 53-40, όμως ένα σερί 11-0 του Αμύντα καθάρισε οριστικά το παιχνίδι, με το τελικό 68-48.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις η Αγία Παρασκευή, που οδηγεί την κούρσα, πέρασε άνετα από την ΑΕΚ Περιστερίου με 56-24 ενώ Κρόνος (61-38 τον ΕΦΑΟΖ) και Τερψιθέα (50-42 τον Ιπποκράτη Κω) εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Σαντορίνης και την "έπιασαν" βαθμολογικά στη 2η θέση (τετραπλή ισοβαθμία μεταξύ Κρόνου , Πρωτέα Βούλας , Τερψιθέας και Σαντορίνης).

Το φύλλο αγώνα:

Αμύντας – Σαντορίνη 68-48Διαιτητές: Πετράκης Ιωάννης και Χρόνης

Δεκάλεπτα: 19-12, 39-27, 53-36, 68-48

Αμύντας (Δρακάκη): Καραδήμου, Κλείτσα 5(1), Μαργώνη 12(3), Τσαχιρίδη, Λιναρά, Νικητάκη, Πολιτοπούλου 8, Ντάνου Λία 27(5), Μαζαράκη 4, Αθανασούλια 8, Ντάνου Μαντώ 4, Σιδηροπούλου

Σαντορίνη (Μάμμος): Τσολακίδου, Τρουνι, Τσούπα Μ., Τσαβδαρίδη, Σιγάλα 4, Αξιοπούλου 15, Ρεντζεπέρη 9, Τσούπα Π., Αργυρού, Παπαμαρκάκη 5(1), Σπηλιώτη 10, Πετράκη 5