Κυριακή, 21 Νοεμβρίου 2021 21:43

"Καθάρισαν" από νωρίς οι έφηβοι του ΑΟ Άνδρου, διατήρησαν το αήττητο, πρώτη ήττα για τον Περιστεριώνα

Την τρίτη του νίκη τη φετινή αγωνιστική περίοδο πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής 21 Νοεμβρίου ο ΑΟ Άνδρου για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων και διατήρησε το αήττητο.

Η ομάδα του βορειότερου νησιού του νομού επικράτησε με σκορ 79-58 του Περιστεριώνα στο "Εμπειρίκειο" υποχρεώνοντας το σωματείο της Τήνου στην πρώτη του ήττα στον Α' όμιλο.

Με... όπλο την πολύ καλή άμυνα και την μεγάλη ευστοχία τους, οι νεαροί αθλητές του Κυριάκου Μουστάκα "καθάρισαν" την υπόθεση νίκη από το πρώτο κιόλας ημίχρονο παρά το γεγονός πως στο αρχικό 7-0, υπήρχε αντίδραση από τους Τηνιακούς με 7-6. Έκτοκτε οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Αντώνη Βιδάλη παρότι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με ένα σερί 0-10 μείωσαν στο σκορ, οι Ανδριώτες κατάφεραν να ελέγξουν την κατάσταση και με ψυχραιμία αύξησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό κι έτσι έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βλάμης, Πρινιωτάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-9, 48-22 (ημίχρονο), 60-40, 79-58.

ΑΟ ΑΝΔΡΟΥ (Κυρ. Μουστάκας): Ζώνγκα 8, Μπέλλο 28 (5), Καλογέρι 12 (2), Τσορτανίδης 8, Μηνόπετρος, Μαγουλάς, Μπάρδο 2, Μανάλης 5 (1), Νασόπουλος, Βενέτης 12, Μαρινάκης, Μέμα 4.

ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ (Αντ. Βιδάλης): Φώσκολος 6, Χατζίρης 7 (1), Σακελλαρόπουλος 9, Περπινιάς, Δελατόλας, Πάντζι 17, Παρασκευάς, Χαρικιόπουλος 7, Γιαννίτσης, Σπανός, Χάλαρης 12, Δεσύπρης.