Σάββατο, 27 Νοεμβρίου 2021 19:37

Ο Άρης Σύρου πήρε το τοπικό ντέρμπι με τον ΑΟ Ερμούπολης κι έκανε σεφτέ στο παιδικό της ΕΣΚΚ

Ο Άρης Σύρου ήταν ο νικητής στο τοπικό ντέρμπι του νησιού εναντίον του ΑΟ Ερμούπολης για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Οι “κυανοκίτρινοι” του Λευτέρη Λαζαρίνου επικράτησαν με σκορ 36-53 των αντιπάλων τους το απόγευμα του Σαββάτου 27 Νοεμβρίου και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο αγώνα για τη φετινή περίοδο, αφού στον πρώτο τους αγώνα είχαν ηττηθεί από τον Περιστεριώνα Τήνου με σκορ 49-53 στις 3 Νοεμβρίου.

Από την άλλη πλευρά, οι “μελανόλευκοι” του Λάζαρου Τσιομπάνη, παρά την πολύ καλή εμφάνιση και την αξιόμαχη προσπάθεια, δεν κατάφεραν να έχουν την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη κι έτσι γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους για φέτος, αφού στις 14 Νοεμβρίου είχαν φύγει από την Τήνο με το κίτρινο φύλλο αγώνα στην αναμέτρηση με τον Περιστεριώνα (54-46).

Στην σαββατιάτικη αναμέτρηση του “Δημήτριος Βικέλας” όλα κρίθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ένα ξέσπασμα των τυπικά φιλοξενούμενων με ένα τρίποντο του Κολσούζογλου και δύο του Πλούμπι έφεραν τον Άρη μπροστά στο σκορ με +2 στο ημίχρονο (25-27), ενώ η πολύ καλή άμυνα των “κυανοκίτρινων” κλείνοντας τους διαδρόμους των αντιπάλων τους προς το καλάθι και δύο ακόμη εύστοχα σουτ έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. του Πλούμπι στις αρχές της τρίτης περιόδου αύξησαν την διαφορά στους +10 και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά του Άρη.